«Μεγάλο» διπλό ο ΑΟΚΧανιά στο Λίντο συνεχίζει στην κορυφή ο Κυδων τρίτωσε το… καλό για Τηγανίτη

Στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος βρίσκεται ο ΑΟΚΧανιά μετα το πέρας της 15ης αγωνιστική των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ. Η ομάδα των Χανιών κατάφερε να κατακτήσει το «διπλό» κόντρα στον Εργοτέλη (61-77)
 αλλά να του «κλέψει» και τη διαφορά του Α γύρου (74-78), που σε περίπτωση ισοβαθμίας θα την φέρει πάνω από τους «κιτρινόμαυρους». Όσον αφορά την αναμέτρηση στο Λίντο, ξεκίνησε νευρικά και για τους δυο διεκδικητές, με αποτέλεσμα τόσο οι παίκτες του Βισκαδουράκη όσο και οι φιλοξενούμενοι να κάνουν αρκετά λάθη. Ετσι το πρώτο δεκάλεπτο «έκλεισε» στο 18-19. Οι παίκτες του Παπανικολάου ξεκίνησαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης. Με ένα σερί 10-0 άνοιξαν την… ψαλίδα και έγραψαν 18-29. Τέλος, στο… μαρτύριο του Εργοτέλη έβαλε ο Αθανασιάδης από την γραμμή της φιλανθρωπίας σκοράροντας 2/2 βολές. Παρόλα αυτά ο ΑΟΚΧανιά με επιμέρους 26-10 άνοιξε και άλλο την διαφορά για να πάει στα αποδυτήρια με το 28-45. Στην… επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «βρουν» τα σουτ που τους έβαλαν και πάλι στο παιχνίδι. Με δέκα πόντους από τα χέρια του Μαϊστρέλη και καλή άμυνα, ο Εργοτέλης βρέθηκε στο -4 του ΑΟΚΧανια (48-52). Ο Αλεξίου από πλευράς φιλοξενουμένων σκόραρε ανοίγονται στο +6 (48-52) για την ομάδα του, το οποίο και ήταν σκορ τρίτου δεκαλέπτου αφού η αστοχία τόσο των «κιτρινόμαυρων» όσο και ΑΟΚΧανιά μετά το 27’ δεν άλλαξε τον πίνακα. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τεχνική ποινή εις βάρος του Σκαμνάκη.  Ο Μαιστρελης αξιοποίησε το «δώρο» από τη γραμμή των βολών (49-56), όμως οι παίκτες του ΑΟΚΧανια «απάντησαν» με δίποντο μέσα από την ρακέτα έπειτα από εξαιρετική συνεργασία, του Αλεξίου (πάσα) και τελείωμα του Κατράνα. Ο «δαίμονας» της αστοχίας επέστρεψε για τους γηπεδούχους, ενώ στην αντίπερα οι Χανιώτες εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία για σκοράρισμα. Στο 35’ ο Σκαμνάκης διαμόρφωσε το 50-64 για να συμπληρώσει ο Πουρος για το 52-67 και Αδοντάκης στη συνέχεια για το 52-68. Δυο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του ματς, ο Μαϊστρελης έχασε την ευκαιρία να φέρει την ομάδα του πιο κοντά στους πόντους του ΑΟΚΧ, ενώ και ο Καλογεράκης είχε 2/2 χαμένες βολές στο 1:37 πριν από το τέλος. Σε αντίθεση με τον συμπαίκτη του, ο Δαπουλάκης ήταν εύστοχος, σκοράροντάς 2/2 και διαμορφώνοντας το 60-69. Ο ΑΟΚΧανια με τον Κατράνα έκανε το 60-71, και μετέπειτα το 61-74 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Έτσι ο ΑΟΚΧανιά σκαρφάλωσε στο δεύτερο σκαλί του πίνακα και ο Εργοτέλης γνώρισε το δεύτερο αρνητικό αποτέλεσμα σε ισάριθμα ματς κόντρα σε Χανιώτη αντίπαλο.

Στην κορυφή συνεχίζει ο Κυδων, ο οποίος με δυσκολία πέρασε μέσα από το «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου. Η ακαδημία προσπάθησε να κάνει την «έκπληξη» προκειμένου να μην απομακρυνθεί από την τετράδα, όμως οι πρωτοπόροι στο τέλος της αναμέτρησης παρουσιάστηκαν ψύχραιμοι, κράτησαν το προβάδισμα και έτσι πήραν το «διπλό» που τους έφερε στο 14-1.

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Τηγανίτης. Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε του Ηροδότου με 61-56 στο Λίντο. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 16-22 (10’) και μετέπειτα με 26-33 (20’). Οι παίκτες του Πετεινού έκαναν την αντεπίθεση τους στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 16-6 στο 3ο δεκάλεπτο, κατάφεραν να βγουν μπροστά με 42-39. Στο 35’ οι «μπλε» με καλάθι του Λιανδράκη έφεραν το ματς και πάλι στα ίσια 48-48, όμως ο Μαυρομανωλάκης είχε άλλη… άποψη. Σκόραρε και έβγαλε πάλι τον Τηγανιτη μπροστά. Το παιχνίδι εξελίχτηκε σε ντέρμπι τα τελευταία λεπτά με τους Κατσαμάνη (3 πόντους) και Παπαβασιλείου (5 πόντους) να δίνουν… πνοή στον Ηρόδοτο, όμως οι τρεις καθοριστικοί πόντοι του Δόσπρα και τα καλάθια των Σαιξ, Γιαχάϊ και Σαβιολάκη έδωσαν τη νίκη στον Τηγανίτη.

Με το ροζ φύλλο αγώνα επέστρεψε στην Χερσόνησο η Πεδιάδα, η όποια κατέκτησε το θετικό αποτέλεσμα του ΟΑΧ στο +3 (64-67). Οι παίκτες του Μαυρόπουλου έδειξαν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού τις… προθέσεις του για το «διπλό». Έτσι με σταθερή απόδοση κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ και παρα την προσπάθεια της Χανιώτικης ομάδας για ανατροπή (κυρίως στην τρίτη περίοδο) δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έτσι πήραν τη νίκη με 67-64 και πανηγύρισαν το 7-8 στη σειρά του πρωταθλήματος. αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι έκαναν ένσταση στο 9:53 του τέταρτου δεκαλέπτου, σε τεχνική ποινή που δέχτηκαν. Σύμφωνα με όσα αναγράφτηκαν στο φύλλο αγώνος, ο ΟΑΧ ενώ είχε την κατοχή της μπάλας, ο «πάγκος» του διαμαρτυρήθηκε έντονα και οι διαιτητές έδωσαν τεχνική ποινή εισ βάρος του (να σημειωθεί ότι πρώτα υπήρξε προειδοποίηση).

Εύκολα πέρασε το Ηράκλειο από το Ακρωτήρι. Οι παίκτες του Μακράκη «έτρεξαν» το σύνολο του Αζά μετα το 10΄και έτσι κατέκτησαν την δέκατη νίκη τους στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κώστας Κίτσος με 22 πόντους, ενώ από πλευράς Ακρωτηρίου Νακόπουλος είχε 14 και ο Μηλάς 13.

Ανάλογη εικόνα «διαδραματίστηκε» και στο κλειστό της Αλικαρνασσού, με την Μεσσαρα να φτάνει τους 24 πόντους και μια ανάσα πίσω από την τετράδα, μετα τη νίκη της επι του Ανδογέα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς, όμως η εμπειρία της ομάδας του Δαριβιανάκη δεν άφησε για πολύ το «χαμόγελο» στο πρόσωπο τους. Με οχτώ πόντους του Ηλιάκη κατέκτησε το πρώτο δεκάλεπτο με 8-16 και από εκεί έπειτα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Ακόμα και το επιμέρους (11-9) της δεύτερης περιόδου δεν ήταν αρκετό για το σύνολο του Δημητριάδη για ανατροπή. Έτσι η Μεσσαρα άνοιξε και άλλο τη διαφορά και με 60-31 γύρισε νικήτρια στις Μοίρες.