Αποκλεισμός για την Εθνική Εφήβων, μετά την ήττα από Γαλλία.

Την ήττα με 86-81 γνώρισε η Εθνική Εφήβων από την αντίστοιχη ομάδα της Γαλλίας και ταυτόχρονα τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-18 της Λετονίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18 πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (6-24), ωστόσο κατάφεραν να επιστρέψουν άμεσα στο ματς ανατρέποντας το σκορ και παίρνοντας κεφάλι στο ημίχρονο (44-40). Η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-61), όμως στην τελευταία περίοδο οι Γάλλοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν στην επικράτηση με 86-81.

Οι «τρικολόρ» είχαν σε μεγάλη μέρα τον Αγιάγι ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 31 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Τον πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα ακολούθησε ο Γιοβό ο οποίος είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Κορυφαίοι για την Εθνικής μας ήταν, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος  με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Αρσενόπουλος με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Από τους Γάλλους ξεχώρισε, ο εκπληκτικός Ζοέλ Αγιαγί με 31 πόντους (13/21 σουτ), 5 κλεψίματα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Γιόβο με 19 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

ΕΛΛΑΔΑ - ΓΑΛΛΙΑ  81-86
Δεκάλεπτα: 16-27, 44-40 (ημ), 65-61, 81-86
Διαιτητές: Κάροβιτς (Βοσνία και Ερζεγοβίνη), Μπαλούν (Τσεχία), Ουντιάνσκι (Μεγάλη Βρετανία)
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Τσιρογιάννης 7, Χουγκάζ 4, Τσουμάνης 4, Ρογκαβόπουλος 21(2), Κουρτίδης, Χατζηδάκης 4, Αρσενόπουλος 15(2) , Γάργαλης 10(1), Σανδραμάνης 12(3), Βουλγαρόπουλος 4, Καματερός, Καράμπελας.
Γαλλία (Κραπέζ): Αγιαγί 31(2), Ουπάς 16(3), Ντιμάνς 11, Οβό 19, Εγούμ 4, Μπαπτίστ 2, Μπουρίς, Κρουζόλ, Λέοπολντ, Μιγέμ, Ρομπινό 3(1).