Ήττα από τον Πανιώνιο για το Ηράκλειο (pics).

Αήττητος συνεχίζει στο Πανελλήνιο Παίδων του Αγρινίου και ο Πανιώνιος που επικράτησε με 88-57 του Ηρακλείου στον τελευταίο σημερινό αγώνα.

Το Ηράκλειο προηγήθηκε με 11-10 στο έκτο λεπτό του αγώνα και διεύρυνε τη διαφορά σε 26-21 στο 13ο λεπτό. Ο Πανιώνιος όμως αφυπνίστηκε και με σερί 7-28 μέσα σε επτά λεπτά πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 33-49. Η διαφορά υπέρ του, ανέβηκε στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου με αποτέλεσμα την άνετη νίκη της ομάδας της Νέας Σμύρνης.

Δεκάλεπτα: 16-19, 33-49, 52-71, 57-88

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Τσιμπούρης

Ηράκλειο (Πινακουλάκης-Δελατόλας): Κουνετάκης, Περαντωνάκης 1, Ματθαιάκης, Ηλιάκης, Γκίζης 4, Κουκιαδάκης 15, Βασιλάκης 8(2), Ινιωτάκης, Βογιατζάκης, Νταής, Βαμβουκάκης 21(3), Καψάλης 8.
Πανιώνιος(Μελέτης): Μακρής 2, Νουρτσελλάρι 4, Παπακωνσταντίνου 11(1), Κουμάνταρος 5, Μεριχωβίτης 2, Νάνος 7(1), Τόλιας 25(1), Καραογλάνης 2, Κοκορέλης 12(4), Δημητρακόπουλος 6, Μπαμπάτσικος 3, Δαλαμπέκης 9.

Ο προπονητής των νικητών Κώστας Μελέτης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ξεκινήσαμε χαλαρά και οι αντίπαλοί μας προηγήθηκαν στο σκορ. Στη συνέχεια ανεβάσαμε την απόδοσή μας και φθάσαμε δίκαια στη νίκη. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη».