Μπλόκαρε στην τρίτη περίοδο ο ΑΟΚΧ , που ηττήθηκε από τον Έσπερο Λ. - η βαθμολογία (pics).

Απώλεσε την δυνατότητα μιας σπουδαίας νίκης που θα τον "τόνωνε" για την συνέχεια ο ΑΟΚ Χανιά, την Κυριακή το απόγευμα καθώς ηττήθηκε  στον Κλαδισό με 60-69 από τον δυνατό και εκ των πρωτοπόρων  Έσπερο Λαμίας.

Αντίθετα η άλλη Κρητική ομάδα ο ΟΦΗ , είχε ρεπό αυτήν την αγωνιστική.

Όπως αναφέρει η ομάδα του ΑΟΚ Χανιά:
Ένα (σχεδόν) πεντάλεπτο “μπλακ άουτ” στο φινάλε της τρίτης περιόδου στοίχισε από τον ΑΟΚ Χανιά τη νίκη, στο παιχνίδι που έγινε την Κυριακή (25/2) το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού.

Μέχρι εκείνο το σημείο ο ΑΟΚ Χανιά ήλεγχε το ματς και ήταν μπροστά με 5-6 πόντους. Το υπέρ του 39-34 έγινε (ξαφνικά και λόγω σωρείας λαθών), 43-50 στο φινάλε της γ’ περιόδου και 43-55 στα πρώτα λεπτά της δ’ περιόδου, με συνέπεια ο Έσπερος Λαμίας να πάρει εύκολα (από κει και πέρα) το παιχνίδι.

Επί της ουσίας επρόκειτο για ένα ματς που, παρά το γεγονός ότι ο Έσπερος Λαμίας ήταν καλύτερος στο α’ δεκάλεπτο έχοντας μικρή διαφορά στο σκορ, ο ΑΟΚ το διαχειρίστηκε εξαιρετικά στη β’ και στα μισά της γ’ περιόδου, συντηρώντας μια διαφορά έως και 6 πόντους (39-33). Κάπου εκεί “έσβησαν τα φώτα” με συνέπεια την εξέλιξη που έφερε μια εύκολη (τελικά) νίκη των φιλοξενούμενων, με 60-69.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 60-69
Δεκάλεπτα: 16-17, 34-31, 43-50, 60-69
Διαιτητές: Ζιώγας-Σκουλαρίκης
ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Θεοδωράκης): Σταθόπουλος, Κουτσαβδής, Αλεξίου 4, Υφαντόπουλος 3 (1), Σαράντης 9(1), Αράπης 4 (1), Πούρος, Σκαμνάκης 7(1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 19, Τασιούδης 12 (1), Παπαδάκης 3 (1).
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Τσουκαλαδέλης): Στογιάκοβιτς, Μπερτσίμας, Σέττος 4 (1), Πάππος 6 (1), Ρουμελιώτης 8(1), Φλίκας 10 (1), Παπαργυρόπουλος 11, Φούντας, Δαχρετζής 18 (2), Κατράνας 12 (1), Παπανικολάου.