Υπερηχητικός ΑΟΚΧ, νίκησε στην παράταση τον Αρη Νικαίας.

Ύστερα  από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο...υπερηχητκός ΑΟΚ Χανιά, κατάφερε να αλώσει την έδρα της Νίκαιας, στην παράταση με σκορ 75-70 επικρατώντας του  τοπικού Αρη στην πρεμιέρα του β' γύρου για τη Γ' Εθνική.

Η ενημέρωση του ΑΟΚΧ:
"Τριπλής σημασίας νίκη για τον ΑΟΚ Χανιά που στην πρεμιέρα του Β’ γύρου της Γ’ Εθνικής , επικράτησε με 80-75 στην παράταση του Άρη Νίκαιας (70-70 Κ.Δ.).

Οι παίκτες του Λευτέρη Θεοδωράκη έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν και έμειναν κοντά στο κορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά την πίεση των γηπεδούχων.

Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του και είναι χαρακτηριστικό ότι καμία ομάδα δεν πήρε διψήφια διαφορά. Πραγματική μάχη “σώμα με σώμα”!

Στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ στο 70-68, ο Τασιούδης με καλάθι ισοφάρισε το ματς και το έστειλε στην παράταση αφού στα 10 ” ο Άρης Νίκαιας έχασε επίθεση.

Στην παράταση η ομάδα των Χανίων είχε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και τις δυνάμεις και “καθάρισε” το ματς με 80-75, υπερκαλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο (έχασεο ΑΟΚ με 72-70).

ΑΡΗΣ ΝΙΚ. – ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ 75-80 (κ.α. 70-70)
Διαιτητές: Τσάτσης-Χουγιάζος
Δεκάλεπτα: 18-17, 44-42, 59-58(ημ), 70-70,κ.α. 75-80 παραταση.
Άρης Νίκαιας (Ζερβουλάκος): Καρυπίδης 10 (1), Στογιάνοβιτς 9 (1), Καννάς 13, Κοροπούλης 5 (1), Θαλασσινός 7 (1), Αλσαντζής, Κόλλιας 16, Καπετάνιος, Δρίβας 9 (3), Βλάμης 6
ΑΟΚ Χανίων (Θεοδωράκης): Αράπης 9 (1), Αλεξίου 4, Υφαντόπουλος 11 (1), Σαράντης 5 (1), Μπαγάκης, Σκαμνάκης 9, Κολαρετάκης 3, Αδοντάκης 8, Τασιούδης 28 (1), Παπαδάκης 3 (1).