Ηράκλειο : Ήττα 85-78 στο Κορωπί.Η βαθμολογία.

Ήττα "χαστούκι" σε μια κρίσιμη καμπή για το Ηράκλειο,  εκτός έδρας από το προτελευταίο Κορωπί με 85-78 στην αυλαία του Α' γύρου (15η αγ.), του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Οι παίκτες του Μακράκη, μπήκαν νωθρά και  βρέθηκαν από την αρχή να κυνηγούν στο σκορ την ομάδα του Ρουμελιώτη, που κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ στο ημίχρονο με 12 πόντους διαφορά (51-39).

Στην τρίτη περίοδο η Κρητική ομάδα βελτιώθηκε και με  επιμέρους 09-21 σερί έφερε το ματς στα ίσα στο στο 30:00" (60-60)

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου το Ηράκλειο με συγκινητική προσπάθεια κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και στο 37:30" προηγήθηκαν 70-75.

Στο τέλος όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με  τρίποντο, ενώ πριν από αυτό χρεώθηκε με τεχνική ποινή, ο Μποχωρίδης για διαμαρτυρία για καθαρό επιθετικό φάουλ , το οποίο όμως δόθηκε αμυντικό, (σύμφωνα με τα ρεπορτάζ)..

Με την τεχνική ποινή και το τρίποντο οι  γηπεδούχοι έκαναν  την  ανατροπή (76-75) και έβαλαν τέλος στις ελπίδες του Ηρακλείου για την νίκη , καθώς στα εναπομείναντα λεπτά δεν είχε απαντήσεις.

Στο φινάλε (πάντα σύμφωνα με τα ρεπορτάζ) ,υπήρξε μια μικρή ένταση μεταξύ του Γιάννη Λιανού και του Γκοντόπουλου (πρώην παίκτη του Ηράκλειο) όμως σταμάτησε εν τη γέννεση της.

Η ομάδα  εξέφρασε πολλά παράπονα για τη διαιτησία του πρωτου διαιτητή κ. Τσακαλογιάννη, ενω αγωνιστηκε χωρις τον τραυματια Αλέξη Πετράκη.

Αυτή η ήττα  μπορεί να επιφέρει συνέπειες καθώς η ομάδα έχει δύσκολο πρόγραμμα στην συνέχεια και σίγουρα δεν χρειάζεται να "χτίσει" αρνητικό σερί.

ΚΟΡΩΠΙ- ΗΡΑΚΛΕΙΟ 85-78
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Μαγκαφάς.
Δεκάλεπτα: 22-18, 51-39 (ημίχ.), 60-60, 85-78.

Κορωπί (Ρουμελιώτης) : Δενδρινός 10 (2), Κοντόπουλος 22 (3)Σερέτης 10, Αγόρης 11 (3), Σιμητζής 3 (1). Σπανός 18 (2), Μαλτέσιος 6, Γκίνης, Πετς 6.
Ηράκλειο (Μακράκης): Κίτσος-Καλυβιανάκης, Γουμενάκης, Σταμπουλής 2, Μποχωρίδης 14 (2), Λάκκας 13, Λιανός 22 (2), Πρωτογεράκης 6, Καλατζής, Χάλαρης 12, Παπαδάκης 9 (2), Σταμίρης.