Eurocup DIBF | Στην 7η θέση ο Μίνωας(pics).

Στην πόλη Λοτζ της Πολωνίας διεξήχθη το Eurocup DIBF, στο οποίο την Ελλάδα εκπροσώπησε ο πρωταθλητής Α.Σ. Κωφών Κρήτης “Μίνωας” που κατέλαβε τελικά την 7η θέση.

Στη φάση των ομίλων ο “Μίνωας” έκανε μία νίκη ,μια ήττα (από τη μετέπειτα κυπελλούχο Gloria Moscow με 78-79) και πέρασε ως 2ος στα προημιτελικά, όπου ηττήθηκε 65-67 από Mig Gliwice (Πολωνία) και έμεινε εκτός τετράδας.

Στο πρώτο παιχνίδι κατάταξης η ελληνική ομάδα έχασε 56-76 από την τουρκική Bursa Yildrim, ενώ στο τελευταίο κέρδισε 83-80 την πολωνική LKSG Lodz και πήρε -σε σύνολο 12 ομάδων- την 7η θέση στην κατάταξη.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ρωσική Gloria Moscow κερδίζοντας στον τελικό 78-69 την ουκρανική Dos Cyss Dnepropetrovsk, ενώ η Vejas Panevezys (Λιθουανία) πήρε το χάλκινο, αφού νίκησε στον μικρό τελικό τη Mig Gliwice (Πολωνία) με 80-69.

Οι όμιλοι, (ο Μίνωας είναι στον 3ο) και όλα τα αποτελέσματα με την τελική κατάταξη και ο αθλητής Γ.Ερινάκης.