Πρωτιά και άνοδος για την Εθνική παίδων, έχοντας MVP , του τουρνουά τον Ρογκαβόπουλο.

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 Β’ Κατηγορίας, καθώς στον τελικό της διοργάνωσης επικράτησε της Ολλανδίας με 74-60.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του μεγάλου τελικού ήταν κοντά στο σκορ, με την Ολλανδία να έχει ένα μικρό προβάδισμα (7-9). Αυτό συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε την Εθνικής μας μπροστά με έναν πόντο (20-19).

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε προβάδισμα 5 πόντων (24-19). Η Εθνική Παίδων ήταν ανώτερη σ΄αυτήν την περίοδο και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της (39-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και στα πρώτα λεπτά είχαν μπει μόλις δύο πόντοι (41-35). Η Ελλάδα ήταν εκπληκτική στην άμυνα, δέχτηκε μόλις 0 πόντους και πήρε διψήφια διαφορά (53-38).

H Ελλάδα στην τελευταία περίοδο δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και πήρε τη νίκη και την πρώτη θέση στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-35, 53-38, 74-60

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Βλάσιος 5, Ταζόπουλος, Τσουμάνης 6, Ρογκαβόπουλος 21, Λαναράς, Σωτηρίου 16, Κλωνάρας 8, Σιδηροηλίας 2, Σταυρακούκας 2, Κωστίκας, Καραϊσκος 2, Κάδρας 13
Ολλανδία: Μακόντα, Βαν Ντερ Βουρστ 9, Ουιτεντάαλ 2, Χολάντερς, Μπίγι 6, Λέιτε 3, Κέχλερ, Χούρμαν, Εναρούνα 13, Μαστ 16, Βίσερ 11.

MVP του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ο Ρογκαβόπουλος!

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν εξαιρετικός σε όλο το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 Β΄Κατηγορίας και ανταμείφθηκε για τις εμφανίσεις του.
Ο παίκτης της Εθνικής Παιδών αναδείχθηκε MVP της διοργάνωσης, ενώ παράλληλα συμπεριλήφθηκε στην κορυφαία πεντάδα.

Ο Ρογκαβόπουλος έδειξε το “πλούσιο” ταλέντο του και βοήθησε στα μέγιστα την Εθνική να πάρει την πρώτη θέση και το εισιτήριο για την Α΄Κατηγορία.

Κατά τη διάρκεια των απονομών ο Ρογκαβόπουλος αποθεώθηκε από τους συμπαίκτες του, οι οποίοι τραγουδούσαν ρυθμικά “Είναι τρελός ο αρχηγός”!