Tελευταία θέση, υποβιβασμός και προβληματισμός στην Εθνική Νεανίδων.

Την ήττα από την Τουρκία με 71-62 γνώρισε η Εθνική Νεανίδων στον τελευταίο αγώνα της για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Σοπρόν της Ουγγαρίας, καθώς η  Ελληνική ομάδα κατέλαβε την 16η θέση στην τελική κατάταξη αφού εμφανίστηκε στην διοργάνωση κατώτερη των προσδοκιών.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ και μόνο στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να ισορροπήσει, αλλά η Τουρκία πήρε τα "ηνία" στην συνέχεια, επικρατώντας  71-62 στον αγώνα για τις θέσεις 15-16, σε ματς με αδιάφορο χαρακτήρα, καθώς ο υποβιβασμός στη Β’ Κατηγορία ήταν δεδομένος μετά τα αρνητικά αποτελέσματα των προηγούμενων ημερών.

Η Χανιώτισσα αθλήτρια που ξεκίνησε από τον ΟΑΧ Γεωργία Τσιχλάκη,  αγωνίστηκε για 11" 20"λεπτά, σημειώνοντας 2 πόντους ( (1/2 δίπ.), 0/1 τριπ.) και πήρε 1 ριμπάουντ .

Δεκάλεπτα: 19-14, 33-33, 60-50, 71-62
Διαιτητές: Ζούμπακ, Καπίτανι, Ναλίφα
Τουρκία (Άκερ): Γιουνέρ 31, Γιλντιζάν 7, Ουλμπέ, Ουγιούρ, Ταζάρ 8, Τασκίν, Γιλντίζ, Κούρτεμεζ, Αλπέρ 23(4), Τοπκού, Γεζγκιν 2.
Ελλάδα (Καφαντάρη): Μυλωνάκη 5(1), Κοντογεώργου 6, Τσινέκε Ε. 23(1), Τζανετάτου 2, Αναστασοπούλου 7, Τσιχλάκη 2, Τσινέκε Κ. 4, Παναγιωτοπούλου, Κούκη 6, Πράπα 7, Στούπα.