Ευρωπαϊκό U20 women | Ελλάδα-Ισραήλ 71-58 και πάει για την 5η θέση.

Την πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β’ κατηγορίας που διεξάγεται στο Ισραήλ θα διεκδικήσει αύριο η Εθνική Νέων Γυναικών. Τι έκαναν οι Κρητικές.

-Οι Κρητικές αυτές που αγωνίστηκαν δεν είχαν σημαντική παρουσία  σε αυτό το ματς, με την Τζουγκράκη , να αγωνίζεται περισσότερο και την Καρλάφτη να μην συμμετάσχει..

-Η Ρένια Καρλάφτη δεν ααγωνίστηκε.

-Η  Ε.Τζουγκράκη αγωνίστηκε για 16:55" , χωρίς να σκοραρει,μάζεψε 3 ριμπάουντ,είχε και δυο  αιφνιδιασμούς.

-Η  Μ.Δανδουλάκη  αγωνίστηκε  για 0.51" δεύτερα.

Μετά από καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα επικράτησε με 71-58 του Ισραήλ και αύριο στις 15.30 αντιμετωπίσει την Τσεχία.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 4-0, αλλά γρήγορα το Ισραήλ βρήκε λύσεις και έκανε το 6-4. Το ματς έγινε ντέρμπι και στο τέλος του δεκαλέπτου η γηπεδούχος ομάδα ήταν μπροστά με ένα καλάθι (19-17).

Με πόντους της Φασούλα η Ελλάδα έκανε το 21-19, αλλά το Ισραήλ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των διεθνών σε άμυνα και επίθεση και ξέφυγε με 13 πόντους (36-23). Ένα τρίποντο της Κολλάτου μείωσε σε 36-26, σκορ με το οποίο έληξε και το ημίχρονο.

Το Ισραήλ συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου όπου έγινε το 40-30… Η Εθνική, όμως, στη συνέχεια αφυπνίστηκε, άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, βελτίωσε στην άμυνά της, αρχικά μείωσε με 42-39 στο 25 και προηγήθηκε με 49-48 στο 29.

Εχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη άρχισαν να παίρνουν για τα καλά τα ηνία του αγώνα κάνοντας το 60-51 και λίγο αργότερα στο 36ο λεπτό το 66-53. Η Εθνική συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς φτάνοντας στην νίκη με 71-58.

Δεκάλεπτα: 19-17, 36-26, 49-51, 58-71
ΙΣΡΑΗΛ (Χαέλιον): Βατούρι 2, Γιζτσάκι 5, Λάβι 3(1), Χάλεβι 5, Ντάναν 5(1), Λέβι 8, Γκάλιλι 6(2), Ρότβεργκ 8(1), Ρόζενμπλουμ, Λεβ 16(1)
ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη, Στεφάνου, Βιντσιλαίου Α.9, Κολλάτου 18(3), Βιντσιλαίου Σ.2, Ντάνου 12(2), Γεροστεργίου 7, Δανδουλάκη, Δημητριάδου, Φασούλα 23.