Την καλύτερη θέση (4η) , Κρητικής ομάδας φέτος, κατέκτησε , ο Ηρόδοτος, στο Πανελλήνιο νεανίδων(pics).

Ολοκληρώθηκε σήμερα  (08/07),στο Τσοτύλι το 31ο Πανελλήνιο Νεανίδων, με τον Ηρόδοτο να του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας αφήνοντας θετικές εντυπώσεις, κατακτώντας την 4η θέση , που αποτελεί την καλύτερη φετινή επίδοση, από τις Κρητικές ομάδες (αγόρια-κορίτσια), που αγωνίστηκαν φέτος ,σε Πανελλήνια πρωταθλήματα..

Η ομάδα της Μαρίας Δεδελετάκη , μετά το "μουδιασμένο" ξεκίνημα (4-9 στο 5:00,  αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε απόσταση βολής στο δεκάλεπτο (17-14).

Στην δεύτερη περίοδο, οι Κρητικές, μείωσαν ακόμα περισσότερο και ισορρόπησαν το ματς  (28-28 στο 15:00), με το ημίχρονο να τις βρίσκει μπροστά ένα καλάθι (33-35).

Στην επανάληψη και στο τρίτο δεκάλεπτο, αν και οι "κυανόλευκες" ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν, (36-40 στο 25:00) , στη συνέχεια έπαθαν "μπλακ 'άουτ", δίνοντας την δυνατότητα στην ομάδα της  Πτολεμαΐδας, να κάνει την ανατροπή και να πάρει διαφορά στο 30:00(48-42).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρόδοτος έβγαλε αντιδράσεις , μείωσε, ανέτρεψε το σκορ (52-51 στο 35:00), και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κατακτήσει την νίκη, που αποτελεί την καλύτερη φετινή Κρητική επίδοση.

Απόλλων Πτολεμαΐδας-Ηρόδοτος   56-60
Δεκάλεπτα :  17-14, 33-35 (ημ.),48-42, 56-60
Διαιτητές: Μηλαπίδης-Πετανίδου
Απόλλων Πτολεμαϊδας (Καψάλης): Δημητριάδου, Κοτσαϊτση 16, Τσιανάκα Α. 5, Τρυφωνίδου 3(1), Τσιανάκα Ε. 4, Κουρτίδου 4, Δανιηλίδου 4, Χαϊντάρη 13(1), Αντωνίου 7, Γρηγοριάδου.
Ηρόδοτος(Δεδελετάκη): Μπαλαμούτσου 3(1), Μαυράκη 7(1), Γιαλαμά 14(1), Μαλιαράκη 3(1), Λογοθέτη 9, Νίχλου 12(4), Γαλανάκη 12(1).

Μαρία Δεδελετάκη: «Στο τέλος κερδίσαμε λόγω ψυχής»

Η Μαρία Δεδελετάκη μετά τη νίκη του Ηρόδοτου επί του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας δήλωσε τα εξής:
«Το παιχνίδι με τον Απόλλωνα δεν κύλησε όπως θα θέλαμε. Μπήκαμε χαλαρά σε κάποια διαστήματα του αγώνα με αποτέλεσμα να βρεθούμε πίσω στο σκορ. Στο τέλος όμως βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα και πήραμε τη νίκη.
Για εμάς η τέταρτη θέση είναι πολύ σημαντική καθώς η ομάδα μας αποτελείται κυρίως από παγκορασίδες και δεν έχουμε βάθος στον πάγκο.
Με εξαίρεση τον Πελασγό που ήταν ένα κλικ πιο αδύναμος, όλες οι υπόλοιπες ομάδες ήταν πολύ δυνατές και ανταγωνιστικές. Πιστεύω ότι δώσαμε μια καλή παρουσία σε αυτό το πανελλήνιο».