Ήττα στις λεπτομέρειες για το Ηράκλειο.

Το Ηράκλειο, αν κι έχανε με 13 πόντους στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, έκανε την ανατροπή ,αλλά  δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο από την Τρίπολη χάνοντας με 72-65 από τον Αρκαδικό σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Το πλεονέκτημα έδρας εκμεταλλεύτηκε ο Αρκαδικός, για να κάνει το 2-1 στη σειρά των play out με το Ηράκλειο, επικρατώντας με 72-65 στις λεπτομέρειες και έχει πλέον το match point για την παραμονή στην Α2.

Στην 3η περίοδο, όμως το Ηράκλειο αντέδρασε και με επιμέρους 9-20 σερί πήρε τα ηνία με 50-51 στο 27:00.

Η ομάδα του Γιαννη Βισκαδουράκη υποδέχονται το Σάββατο στις 17:00 στα Δύο Αοράκια την ομάδα της Τρίπολης με στόχο το 2-2 και να νικήσουν ωστε να επιστρέψουν στην Τρίπολη την Τετάρτη 17/5 για το διπλό παραμονής.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση αποχαιρετούν την κατηγορία.

Όπως αναφέρει το arcadiasports.gr, για τον αγωνα αυτο:

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός μπήκε μουδιασμένος, ψάχνοντας διαδρόμους για να σπάσει την άμυνα του Ηρακλείου. Μπορεί να του πήρε κάποια λεπτά όμως τελικά κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με διαφορά τριών πόντων (21-18).

Στην δεύτερη, οι "κυανόλευκοι" ανέβασαν στροφές και μπόρεσαν να μεγαλώσουν τη διαφορά, χάρη στους εξαιρετικούς Προδρόμου και Τσακαλέρη. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Αρκαδικό να οδηγείται στα αποδυτήρια με διαφορά πλέον δέκα πόντων (41-31).

Το Ηράκλειο στην τρίτη περίοδο μπήκε αποφασισμένο να κοντράρει τον Αρκαδικό και να μειώσει στο σκορ. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στον πόντο στο σκορ (55-54), όμως ο Ρεντίκας με ένα τεράστιο τρίποντο διεύρυνε και πάλι τη διαφορά στους τέσσερις (58-54).

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, Αρκαδικός και Ηράκλειο πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν τελικά αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος με τη βοήθεια του κόσμου και πήραν τη νίκη με 72-65.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 72-65
Διαιτητές: Διαμαντής-Μπίκας-Κάρδαρης
Δεκάλεπτα: 21-18, 41-31 (ημ.), 58-54, 72-65
Αρκαδικός (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 4, Πίνης, Τσακαλέρης 16 (2), Προδρόμου 14 (3), Ναούμης 6 (2), Ρεντίκας 9, Γαρμπής 9 (2), Τζουγκαράκης 14.
Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 9 (1), Τσερκιτζόγλου 9 (1), Πετράκης 11 (3), Κουπίδης 15 (4), Λιανός 10, Λάτοβιτς 11 (2), Πάλλης.