Ευρωπαϊκό Νεανίδων U18 | Στα ημιτελικά η Εθνική, ένα βήμα πριν την άνοδο!

Με  τις τρεις Κρητικές ,η Εθνική Νεανίδων και την Καρλάφτη με μεγάλα σουτ και ψυχραιμία στο τέλος, έκανε την ανατροπή και πήρε μεγάλη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U18 Β’ Κατηγορίας  κόντρα στη Γερμανία με 54-48.

Και οι τρεις Κρητικές  αγωνίστηκαν για αρκετό χρόνο, βοήθησαν σημαντικά, στο να επιτύχει την σπουδαία αυτή νίκη, με την Καρλάφτη στα τελευταία λεπτά να ήταν πιο ψύχραιμη στις βολές, ενώ είχε προηγηθεί ένα πολύ μεγάλο τρίποντο από την ίδια σε καθοριστικότατο σημείο, που ώθησε στην ανατροπή (47-45).

-Η Ηρακλειώτισσα Ρένια Καρλάφτη (Ηρόδοτος-Εργοτέλης), ήταν από τις καθοριστικές του παιχνιδιού, όπως είπαμε αγωνίστηκε για 26:00" , σημειώνοντας 6 πόντους με 1/1 δίποντα,ενώ είχε  το σημαντικό (1/4) τρίποντο .Πήρε ένα ριμπάουντ και έκανε ένα κλέψιμο .

-Η Χανιώτισσα Εύη Τζουγκράκη (ΟΑΧ-Αρκάδι), αγωνίστηκε για 10:18" , σημειώνοντας 3 πόντους, με 1/3 τρίποντα, ενώ είχε 0/3 δίποντα.Μοίρασε μια ασίστ και έκλεψε μια φορά την μπάλα, βοηθώντας την ομάδα.

-Η άλλη Ηρακλειώτισσα πρώην αθλήτρια του Ηροδότου Μαρία Δανδουλάκη, αγωνίστηκε για 3:52" , σημείωσε 2 πόντους με 1/1 δίποντα .

Αντίπαλος της Εθνικής θα είναι αύριο στις 10μ.μ. η Ισλανδία που επιβλήθηκε με 85-68 της Λευκορωσίας. Οι ομάδες που θα περάσουν στον τελικό και ο νικητής του μικρού τελικού θα πάρουν την άνοδο για την Α’ Κατηγορία.

Η Γερμανία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 6-0 και 13-4, 6.30 λεπτά από την έναρξη. Οι Ελληνίδες δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο οι αντίπαλες στο 14ο λεπτό έφτασαν στο +13 (21-8).

Κάπου εκεί η Ελλάδα άρχισε στην αντεπίθεση. Βελτίωσε κατά πολύ την άμυνα της και με τις Κολλάτου, Ε.Τσινέκε και Βιντσιλαίου ισοφάρισε σε 23-23. Το τέλος του Α’ ημιχρόνου βρήκε τη Γερμανία να προηγείται με 27-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανία κατάφερε και ξέφυγε και πάλι (34-23), αλλά 11 συνεχόμενοι πόντοι από την Έλενα Τσινέκε είχαν σαν αποτέλεσμα να μειώσει η εθνική σε 36-34 και να περάσει μπροστά με την Καρλάφτη με 37-36.

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και είχε καθαρό μυαλό. Η Καρλάφτη με τρίποντο έκανε το 47-45 και η Κολλάτου το 49-45 στο 38.

Η Γερμανία μείωσε με τη Ροζεμέγιερ σε 49-47 για να τελειώσει ουσιαστικά τον αγώνα η Έλενα Τσινέκε με τρίποντο κάνοντας το 52-47, 1.10 από το τέλος. Μια βολή από την Κλουγκ και δύο από τη Γεροστεργιου έγραψαν το τελικό 54-48 για την Ελλάδα.

Ελλάδα – Γερμανία 54-48
Δεκάλεπτα: 8-13, 23-27, 39-40, 54-48

ΕΛΛΑΔΑ: Τσουγκράκη 3(1), Τζανετάτου, Τσινέκε Ε. 25 (3/5 τρ., 8 ριμπ.), Κολλάτου 9( 1 τρ., 4 ριμπ, 4 κλ.), Τσινέκε Κ. 2, Βιντσιλαίου 5 (8 ριμπ.), Σταυροπούλου, Γεροστεργίου 2, Αναστασοπούλου (4 ριμπ.), Καρλάφτη 6(1), Δανδουλάκη 2.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Κλουγκ 12, Σίμον 4, Ντάουμπ, Σούτερ 9(2), Λανπενκούπερ 3, Περότσε 2, Μπάρα, Ζίσερ, Μπόχμκε 6(1), Ροζεμέγιερ 12(2), Κολ.