Ευρωπαϊκό Νεανίδων U18 | Το "4 στα 4" η Ελλάδα, ξεχώρισε η Καρλάφτη.

Με την Καρλάφτη από τις τρεις Κρητικές να ξεχωρίζει,η Εθνική Νεανίδων ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον Γ’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 με το απόλυτο των νικών, επικρατώντας με 75-58 της Αγγλίας.

Και οι τρεις Κρητικές  αγωνίστηκαν για αρκετό χρόνο, βοήθησαν σημαντικά, στο να επιτύχει την νίκη.

-Η Ηρακλειώτισσα Ρένια Καρλάφτη (Ηρόδοτος-Εργοτέλης), ήταν από τις κορυφαίες του παιχνιδιού,  αγωνίστηκε για 19:33" , σημειώνοντας 14 πόντους με 1/2 δίποντα,ενώ είχε  το απόλυτο 4/4 τρίποντα .Πήρε 2 ριμπάουντ και έκανε ένα κλέψιμο και μοίρασε και μια τάπα.

-Η άλλη Ηρακλειώτισσα πρώην αθλήτρια του Ηροδότου Μαρία Δανδουλάκη, έχοντας αγωνιστεί 18:40" , σημείωσε 4 πόντους με 2/3 δίποντα .Πήρε 3 ριμπάουντ κι έκανε μια μεγαλοπρεπή τάπα.

-Η Χανιώτισσα Εύη Τζουγκράκη (ΟΑΧ-Αρκάδι), αγωνίστηκε για 14:55" , σημειώνοντας 2 πόντους, με 1/1 δίποντα.Πήρε 2 ριμπάουντ, ενω μοίρασε μια ασίστ και έκλεψε δυο φορές την μπάλα, βοηθώντας ουσιαστικά την ομάδα..

Στο παιχνίδι Για άλλη μια φορά πρώτη σκόρερ της Ελλάδας ήταν η Έλενα Τσινέκε με 23 πόντους. Η Εθνική δεν έχει αγώνα αύριο, ενώ την Πέμπτη υπάρχει ρεπό για όλες τις ομάδες.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ με το δεκάλεπτο τελειώνει με 23-22 υπέρ της Εθνικής Νεανίδων. Στη συνέχεια η Ελλάδα βρήκε ρυθμό και λύσεις στην επίθεση και πήρε για τα καλά τα ηνία του αγώνα. Στο 17ο λεπτό προηγήθηκε με 31-26 για τελειώσει το ημίχρονο με 37-30.

Οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη, μάλιστα, ανέβασαν και άλλο τη διαφορά και στο 25ο λεπτό την πήγαν στο +15 (46-31), αλλά κάποια λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην Αγγλία να μειώσει προσωρινά σε 48-41 στο 28. Η Ελενα Τσινέκε έφερε και πάλι την ψαλίδα πάνω από τους δέκα πόντους (52-41), ενώ με τρίποντο της Καρλάφτη έγινε το 55-43 με το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Η Αγγλία μείωσε σε 55-48 στο 33ο λεπτό για να απαντήσει η Καρλάφτη με δύο τρίποντα (61-48). Λίγο μετά και συγκεκριμένα στο 36 έγινε το 69-51 από την Έλενα Τσινέκε για να πάει η διαφορά στο +19 (73-54) με καλάθι της Τζανετάτου. Η λήξη του αγώνα βρήκε την Εθνική να παίρνει μια άνετη όπως αποδείχθηκε νίκη με 75-58.

Αγγλία – Ελλάδα 58-75
Δεκάλεπτα: 22-23, 30-37, 43-55, 58-75

ΑΓΓΛΙΑ: Ουίτινγκτον 10, Πόποβιτς 3(1), Εαντσφόρθ – Γιάτες, Λόου 13(3), Νόουλες 2, Κούνεϊ, Γκέινορ 8, Λόουρι 12(1), Σουίντελς 9(3), Πινκ 1,  Γουάλτον.
ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκράκη 2, Τζανετάτου 4, Τσινεκέ Ε. 23(2), Παναγιωτοπούλου 2, Κολλάτου 2, Τσινέκε Κ. 6(1), Βιντσιλαίου 4, Σταυροπούλου 2, Γεροστεργίου 8, Αναστασοπούλου 4, Καρλάφτη 14 (4/4 τρ.), Δανδουλάκη 4.