Live | Εργοτέλης-Νίκη Αμαρουσίου (68-59). Αποστολή εξετελέσθη.

Παρακολουθείστε από το kritikobasket.gr, την εξέλιξη του σκορ και την κριτική του αγώνα Εργοτέλης-Ν.Αμαρουσίου, για την  25η αγωνιστική , του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Κατηγορίας, στο κλ.Λίντο.Η κριτική τους ματς στο τέλος της εξέλιξης του σκορ.
Στο 3"30" το σκορ είναι 4-8
Στο 5.00" 7-14.
Στο   7.00"  9-14.
Στο 9.00"  11-18.
Τέλος δεκαλέπτου  17-18.
Ένα δεκάλεπτο που για οκτώ λεπτά οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού, έβγαζαν ενέργεια, εκμεταλλεύτηκαν το transition, κι έδειχνα  το αφεντικό της αναμέτρησης.
Στα τελευταία δυο λεπτά ο Εργοτέλης έσφιξε κατά πολύ την περιφέρεια του, βρήκε το περιφερειακό σουτ με Κριθινάκη και Αρναουτάκη και μείωσε στον πόντο.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Μετά απο 10.48" πρώτη φορά πρωτοπορία του Εργοτελη, από ασίστ του Καραλή και καλάθι του Βασιλειάδη 19-18.
Στο 13.00"  25-21.
Στο δεκάλεπτο στου Ζωγράφου Φιλαθλητικός - Ηράκλειο 17-21.
Στο παιχνίδι μας .Στο 15.10" 30-25.
Στο 17.00"  32-27.
Στο 15.00" στου Ζωγράφου Φιλαθλητικός - Ηράκλειο 21-29.
Στο 19.00" στο Λίντο  36-29.
Ημίχρονο :40-30
Ο Εργοτέλης, πιο συγκεντρωμένος σε επίθεση (διάβαζε σωστά τις επιθέσεις) και άμυνα,(οι παίκτες του ανταποκρινόταν άψογα στις αλλαγές) κατάφερε στην αρχή του δεκαλέπτου να πάρει προβάδισμα και να το διατηρήσει ώσπου να πάει στ αποδυτήρια.Δεν απέφυγε πάλι όμως τα λάθη.
Ημίχρονο στου Ζωγράφου : Φιλαθλητικός - Ηράκλειο  28-44, με τεσσερα τρίποντα του Κουπίδη,με τους αντιπάλους του, να έχουν τα χέρια τους κρεμασμένα πάνω του.
Στο  22.00 "    43-36.
Στο 24.00"  43-40.
Στο 25.00"   47-40.
Στο 28.00"  49-42.
Στο 28.00"  στους Ζωγράφου . Φιλαθλητικός -Ηράκλειο  33-55.
Τέλος δεκαλέπτου 52-42.
Ίδια εικόνα του παιχνιδιού, με τον Εργοτελη να έχει πρωταγωνιστές τους Τσερκιτζόγλου, Κριθινάκη, (από την περιφέρεια), ενώ σημαντική η βοήθεια του Δόσπρα.
Με καλάθι φάουλ του Τσερκιτζόγλου στο 31.20", ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο  55-42.
Στο  33.00"  58-44.
Στο  34.00"  58-50.
Στο ίδιο λεπτό στου Ζωγράφου (34.00"),Φιλαθλητικός - Ηράκλειο 51-66.
Στο 36.00"  61-50.
Στο  37.00"  63-55.
Στο 38.15¨ 65-55
Τελικό 68-59
Τελικό Φιλαθλητικος-Ηράκλειο  64-79.

Κριτική

Ο Εργοτέλης έχει ξεκινήσει  τον αγώνα σωτηρίας του και με την νίκη του σήμερα παρέμεινε ζωντανός στο παιχνίδι της παραμονής.

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη, μετά το "μουδιασμένο" πρώτο εξάλεπτο,  εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την άμυνά του, που της επέτρεψε να προηγηθεί με δέκα πόντους διαφορά στο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια άντεξαν τη πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι.

Γενικότερα, οι "κιτρινόμαυροι", πήραν 27 πόντους από την περιφέρεια, ενώ έβαλαν αρκετούς και μέσα από το ζωγραφιστό, κι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, έχοντας βασικό στοιχείο την συγκέντρωση που επέδειξαν, απέναντι στην Νεανική ομάδα της Νίκης, που παρέταξε τέσσερις νεαρούς στο παρκέ, που συμμετέχουν στο final four της ΕΣΚΑ.

Πάντως δεν απέφυγαν για μια ακόμα φορά τα αβίαστα λάθη.

Όλοι έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, αλλά ο σοβαρός και συγκεντρωμένος Πρόδρομος Τσερκιτζόγλου, ήταν κορυφαίος.
Σημαντική βοήθεια από τον Κριθινάκη, σταθερή αξία ο Καραλής, ενώ ο Δόσπρας, βοήθησε στο μομεντουμ του παιχνιδιού.

Εργοτέλης-Νίκη Αμαρουσίου   68-59.
Δεκάλεπτα: 17-18, 40, 30 (ημίχ.), 52-42, 68-59
Διατητές: Κωνσταντινίδου - Καρπάνος
Κομμισάριος : Μπορμπαντωνάκης
Γραμματεία: Αντωνάκη (Σ), Κοκαράκη (Χ), Ανδρουλάκης (24).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης Γ.): Δόσπρας 6, Κριθινάκης 8(2), Μαχαιριανάκης ,Νησωτάκης, Τσερκιτσόγλου 12(2),  Σακελλαράκης 7, Καρακωνσταντάκης 1, Βασιλειάδης 8, Αρναουτάκης 3 , Μαρκογιαννάκης , Πετράκης 6(2) , Καραλής 17(3).
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος Ν.): Τσέκενης Γ. 3(1), Οικονομόπουλος 2, Θωμόπουλος , Παβλίσεβιτς 10(1), Κοντογιάννης 13(1), Κυπριτζόγλου 7, Καράμπελας, Σταθόπουλος 2, Σαλτουρίδης , Τσέκενης Α. , Μούγιος 1, Μαύρος 21 .

Σύντομα, φωτορεπορταζ, βίντεο, δηλώσεις.