Νίκη στην παράταση οι νεανίδες του Ηροδότου, στα προκριματικά Πανελληνίων.

Οι νεανίδες του Ηροδότου, επικράτησαν στην παράταση, του Διαγόρα Ρόδου, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς και ζευγάρωσαν τις επιτυχίες τους, στα προκριματικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος των νεανίδων που διεξάγεται στο Μετς Β'.

Η ομάδα του Σ.Καρλάφτη, ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, έχοντας ένα σχετικό προβάδισμα μέχρι στο 30'.
Ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι Κρητικές χαλάρωσαν με αποτέλεσμα ο Διαγόρας να φέρει στα ίσα το ματς και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί έγινε ακόμα μια μεγάλη μάχη και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες…

Με το σκορ να είναι 56-54 στην παράταση, η Βυζεντίνη αστόχησε σε τρίποντο και η μπάλα βγήκε άουτ υπέρ του Ηροδότου.

Μετά το τάιμ-άουτ, οι αθλήτριες του Διαγόρα έκαναν φάουλ πάνω στη Γαλανάκη, η οποία ευστόχησε στην πρώτη βολή κάνοντας το 57-54.

Η Ντόζιτς πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, έδωσε γρήγορα στην Παρασκευή Κοιλιά η οποία σούταρε από το κέντρο, αλλά η μπάλα δεν τις έκανε το χατίρι για να πάει το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

ΑΟΝΑ Ηρόδοτος-ΓΣ Διαγόρας  57-54
Δεκάλεπτα : 15-16, 28-23(ημ.), 40-33, 51-51 (κ.α.), 57-54
Διαιτητές: Καλλιντζάκης- Λαζαρίδης

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Καρλάφτης): Μαυράκη Αν. 2, Μαυράκη Π., Γιαλαμά 8, Χριστοφοράκη, Νίχλου 8(2), Γαλανάκη 30(2), Λογοθέτη 9.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Κωνσταντινίδης):  Κοιλιά Π. 8, Βυζεντίνη 19(2), Κοιλιά Ν. 16, Κανέλλη, Ντόζιτς 4, Δασκαλάκη 4, Πίτση Θ. 3.