Διπρόσωπος ο Εργοτέλης, ηττήθηκε στο Ίλιον.

Δυο πρόσωπα εμφάνισε ο Εργοτέλης,  απέναντι στην Ένωση Ιλίου, γνωρίζοντας την ήττα με 76-60 ,για την 22η αγωνιστική και πλέον στο καθοριστικό παιχνίδι με τον Χολαργό διακυβεύονται πολλά, όσον αφορά, την υπόθεση παραμονή.

Οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη, επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο ξεκίνημα του αγώνα και είχαν το “πάνω χέρι” 16-17, στο πρώτο δεκάλεπτο ,και ήταν  ανταγωνιστικοί μέχρι το ημίχρονο.

Ωστόσο στο δεύτερο μέρος, έδειχναν να δυσκολεύονται αρκετά να φτάσουν στο καλάθι,βγήκαν εκτός ρυθμού, χάνοντας την επαφή με το καλάθι, καθώς τα βασικά "ατού", βρέθηκαν σε άσχημη μέρα και μοιραία να χάσει και τη διαφορά των μεταξύ τους αγώνων, καθώς στο "Λίντο" είχαν ηττηθεί με μόλις έναν πόντο.

Πλέον ο αγώνας με τον Χολαργό (ο οποίος σήμερα κέρδισε τον Φιλαθλητικό) την άλλη Κυριακή στο Λίντο, αποκτά τεράστια σημασία, καθώς θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 76-60
Δεκάλεπτα: 16-17, 33-28 (ημίχ.), 53-44, 76-60
Διαιτητές: Μαντήλας-Λιότσος

Ένωση Ιλίου (Ζαφειράκης): Βαϊδάκης 9, Μπέλλας Γ. 9 (2), Καπινιάρης 4, Φουντάς 11 (2), Ραλλάκης, Τσολάκης 13, Μπασδέκης 20 (4), Μπέλλας Ο. 4, Κόκκας 2, Στρατομήτρος, Σκορδάς 4
Εργοτέλης (Μακράκης): Δόσπρας 2, Κριθiνάκης, Μαχαιριανάκης 1, Τσερκιτσόγλου 11 (2), Χασάπης, Σακελλαράκης 3, Καρακωνσταντάκης 10 (1), Βασιλειάδης 15 (1), Αρναουτάκης 4, Πετράκης 5, Καραλής 9 (1)