Με ανατροπή στο β΄μέρος ισοφάρισε το Δειλινό την σειρά (2-2).

Κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο μισό του αγώνα, το Δειλινό, έκανε το 2-2 στην σειρά των αγώνων, επικρατώντας με 50-40, της Μεσαράς στην β΄φάση των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ και όλα θα κριθούν στο τελευταίο μεταξύ τους παιχνίδι, την άλλη Κυριακή στις Μοίρες.

-Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν νευρικό και άστοχο απ τις δυο πλευρές και ...έληξε με σκορ πεντάλεπτου (09-07).

-Στην 2η περίοδο, ομάδα του Δ. Νασούφη,  είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας βρήκε λύσεις στην επίθεση και με επί μέρους σκορ 06-13 πήγε για πρώτη φορά στ αποδυτήρια με 17-20.

-Ωστόσο στην επανάληψη, το Δειλινό αντέδρασε, βρήκε ρυθμό, έκανε σωστές επιλογές, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και τρέχοντας ένα 16-11, πήρε έστω και στο καλάθι την πρωτοπορία στο τρίτο δεκάλεπτο (33-31).

-Η συγκεκριμένη εξέλιξη γέμισε αυτοπεποίθηση τους παίκτες του Γ.Γωνιωτάκη, που μπήκαν στην τελευταία περίοδο, έχοντας άψογη κυκλοφορία της μπάλας δημιούργησαν τις ιδανικές συνθήκες για ελεύθερα σουτ  και έχοντας κλείσει όλους τους δρόμους στην άμυνα, οι "πράσινοι” έτρεξαν σερί 17-09, που τους έδωσε το ροζ φύλλο και την ισοφάριση σε 2-2 στην σειρά των αγώνων.

Ο Μπούμπαρης και ο Φασουλάκης, κινούσαν τα "νήματα" στο σκοράρισμα για την ομάδα του Γ.Γωνιωτάκη.

Η ομάδα της Μεσαράς, είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα, αλλά όχι το ..παραπάνω credit, που θα τους έδινε την νίκη.

Α.Ο. ΔΕΙΛΙΝΟ - Γ.Α.Σ. ΜΕΣΣΑΡΑΣ 50-40
Δεκάλεπτα: 09-07, 17-20 (ημίχ.), 33-31, 50-40

ΔΕΙΛΙΝΟ (Γ.Γωνιωτάκης): Μπουντούρογλου 5, Τζουλάκης 3(1), Φασουλάκης 14(1), Μπουμπάρης 18, Γιακουμάκης, Γρύλλης 5(1), Μπόχτης 2, Κομψέλης 1, Δεσποινιάδης 2.
ΜΕΣΣΑΡΑ (Δ.Νασούφης): Αναστασάκης 9(1), Παπαδάκης 6(1), Κολουντζάκης 8(2), Δαριβιανάκης Δ., Παντερής, Δαγαλάκης 5(1), Μακράκης, Δαριβιανάκης Ε. 6, Στεφανουδάκης 6.