Ήττα του ΟΑΧ, στο πιο κρίσιμο παιχνίδι.

Στην κρισιμότερη μάχη για την εκπλήρωση του στόχου της παραμονής στην Α2 Εθνική κατηγορία, ο ΟΑ Χανίων δεν τα κατάφερε,γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 34-49 απο  τον Ίκαρο Καλλιθεάς στο κλειστό του Κλαδισού στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ των γυναικών.

Τα κορίτσια του Στέλιου Καρκανάκη ξεκίνησαν καλά και ήταν ανταγωνιστικές  για ένα ημίχρονο.
Ωστόσο  στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες πήραν τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να ξεφύγουν με 9 πόντους στο 30'(39-49).

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτριες του Ρουμπελάκη, φρόντισαν όχι μόνο να να διατηρήσουν αυτή τη διαφορά, αλλά και να την αυξήσουν παίρνοντας τελικά την σπουδαία νίκη με 34-49, καθώς πρόκειται για αντίπαλο που διαθέτει ίδιους στόχους, με την Χανιώτικη ομάδα,  που έχουν να κάνουν με τη σωτηρία.

Η Μοσχοπούλου , Γαλητσιάνου και Μπρελλου σημείωσαν τους 27 απο 34 πόντους της ομάδας του ΟΑΧ.

Η Ηρακλειώτισσα Νίκη Γιγουρτάκη, κορυφαία παίκτρια του Ικάρου Καλλιθέας, ενώ η Ρεθυμνιώτισσα Ελ.Ακρίβου είχε θετική παρουσία.

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  34-49
Δεκάλεπτα: 13-13, 21-26 (ημίχ.), 30-39, 34-49
Διαιτητές: Κοτσίρης Ελ Ανύ

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ (Καρκανάκης- Δημητρουλάκη): Ζύφι , Καραβέλη 5, Κασσωμένου , Φουράκη , Σταχτιάρη 2, Μπρέλλου 8, Γαλητσιάνου 9(1) , Μοσοχπούλου 10
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ρουμπελάκης- Γραμματικός): Γιγουρτάκη 9, Ευμορφοπούλου 10(1) , Ακρίβου 2, Ρουμπελάκη 8(1) , Κανελέτη 9, Ζότοβα 8(1) , Φάρου , Λύρου 3(1)