Δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings, δεν καταφερε να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα  απέναντι στον Κόροιβο, στην Αμαλιάδα, για την 8η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ακθως αν και..ροκάνισε την διαφορα στο τελευταίο πεντάλεπτο, ηττήθηκε με 83-79. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο α΄ημίχρονο , αιφνιδιάζοντας το σύνολο του Σκουρτόπουλου και έφτασαν να προηγούνται με 20 πόντους (47-27), παίζοντας εξαιρετικό μπάσκε σε άμυνα και επίθεση.

Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» τη διαφορά και  στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα επιχείρησαν την ολική αντεπίθεση, φτάνοντας το σκορ στους δύο πόντους (81-79) όμως στο κρίσιμο σημείο δεν...έφτασε ο χρόνος με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 83-79.

Στο τελευταίο μισό λεπτό της αναμέτρησης, το ματς ήταν θριλερ !!
Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Σάφτενααρ και Γιαννόπουλο πλησίασε σε 81-79 23'' πριν το φινάλε.

Ο Τρότερ όμως με 2/2 βολές στα 12'' έκανε το 83-79 καθαρίζοντας τον αγώνα.

Κοροιβος - Ρέθυμνο Cretan Kings     83-79
Δεκάλεπτα:  25-16, 47-27 (ημίχ.), 66-53 ,83-79