Ανδρων ΕΚΑΣΚ | Ξέσπασε στον Χάνδακα η Πεδιάδα.

Στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της αγωνιστικής, η Πεδιάδα επέστρεψε εντυπωσιακά στις νίκες, επικρατώντας εκτός έδρας του Χάνδακα με 39-71 σε ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολυ δυνατα και κατάφεραν να προηγηθούν αρχικά με 11-22 στο α' δεκάλεπτο.
Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν λίγο τον ρυθμό τους στην 2η περίοδο, όμως ο ρυθμός του αγώνα άνηκε στην ομάδα της Χερσονήσου,  που με σερί 11-18 στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους έφτασε στο +18(22-40).
Η ομάδα του Μιχάλη Κανάκη ξεκίνησε δυναμικά και το δεύτερο μέρος, ανεβάζοντας γρήγορα τη διαφορά σε ..δυο δεκάδες (22-54, 30').
Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στη επίθεση τους κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, και κάπως έτσι η Πεδιάδα μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο, ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, που έτρεξε ένα σερί 07-27..

Η εμπειρία των Σηφάκη, Μαυρόπουλου και Βαλαμούστουνου, ξεχείλιζε στο σημερινό ματς που ητα οι κορυφαίοι.

Προσπάθησε ο Καμπιτακης για τον Χάνδακα.

Χάνδακας - Πεδιάδα 39-71
Δεκάλεπτα: 11-22, 22-40 (ημίχ.), 32-54, 39-71.

Χανδακας (Γ.Κυριάκογλου): Σκολαρίκος 4(1), Πουλής 4, Καμπιτάκης 11 (1), Πετράκης 2, Καραγιαννάκης , Αντωνιάδης 7(2), Τριποδιανός, Καλής 5, Νίκας 2, Σειραγάκης 4.
Πεδιάδα ΑΟΧ(Κανάκης Μ.): Τσαφαντάκης, Συντιχάκης 2, Αλμπαντάκης 9, Κουτρούλης 2, Σταθάκης 4, Ρασιδάκης, Δράγαζης, Σηφάκης 17(1), Τζούμας 2, Πλατύραχος , Μαυρόπουλος 15(1), Βαλαμούτσουνος 13(1).