Με ψηλά το κεφάλι ολοκλήρωσε το Ρέθυμνο.

Το Ρέθυμνο ολοκλήρωσε επιτυχώς άλλη μια σαιζόν καθώς στον στο τρίτο παιχνίδι μεταξύ ης Κρητικής ομάδας και του ΠΑΟΚ, για τα πλέι οφ και αποκλείστηκε από την συνέχεια (στους "4"), καθώς γνώρισε ήττα με 75-62 στην Πυλαία, αλλα αξίζουν μόνο εύσημα για την ομάδα του Σκουρτόπουλου, με βάση την πορεία της φέτος.

Αγωνιστικά, ΠΑΟΚ έκανε ένα καταπληκτικό 7λεπτο στην 2η περίοδο, άλλαξε την κατάσταση, πήρε διαφορά και όταν πιέστηκε βρήκε λύσεις με τα ριμπάουντ και κυρίως την άμυνα του (20 λάθη οι Κρητικοί) για να κερδίσει 75-62 το Ρέθυμνο και να περάσει στους 4 των πλέι οφ.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε πιο ορθολογιστικά και με σερί 6-13 προηγήθηκε 18-22 (13.30).

Σε αυτό το διάστημα ο ΠΑΟΚ είχε 6/26 σουτ... Εκεί η παρουσία Μπρέμερ, Χαριτόπουλου, Τσόχλα λειτούργησε θετικά, ο Λάνγκφορντ έκανε τρομερές άμυνες και ο Δικέφαλος έτσι κατάφερε να κάνει και γρήγορες επιθέσεις. Μπρέμερ και Τσόχλας βρήκαν έξι τρίποντα (4 ο πρώτος), οι Κρητικοί τα έχασαν από το ρυθμό και την ευστοχία των γηπεδούχων, έφτασαν τα 10 λάθη στο ημίχρονο και ο ΠΑΟΚ παίρνοντας και επιθετικά ριμπάουντ (10 στο 20΄) έτρεξε αρχικά σερί 15-0 και προηγήθηκε λίγο αργότερα 41-27 (19.30).

Μόνο ο Καλαμπόκης με τις  βολές κράτησε το Ρέθυμνο ζωντανό, με τους Κρητικους να έχουν 9/25 σουτ, -7 ριμπάουντ και +4 λάθη στο ημίχρονο. Και ο ΠΑΟΚ...;

Στηρίχθηκε στα +5 επιθετικά ριμπάουντ στα 7/16 τρίποντα γιατί από δίποντα... 7/20. Και φυσικά στην άμυνα 7 λεπτών στην 2η περίοδο...

Ο ΠΑΟΚ ταλαιπωρήθηκε επιθετικά για λίγο στην 3η περίοδο (45-37), αλλά με την άμυνα Όντουμ, Χαριτόπουλου και την ομαδική προσπάθεια ξέφυγε πάλι 57-40 (27.30), έχοντας σε αυτό το διάστημα σχήμα με τρεις άσους.

Το Ρέθυμνο έκανε πολλά λάθη  (+8 στο 30΄), έχασε αμυντικά ριμπάουντ και είχε εκτός πνεύματος τους ξένους. Με την τελευταία προσπάθεια το Ρέθυμνο μείωσε στους 11 αλλά ένα γκολ φάουλ του Μπρέμερ και ένα τρίποντο του Κάρτερ... 75-56 στο 37΄και τέλος.

ΠΑΟΚ- Ρέθυμνο  75-62
Δεκάλεπτα: 15-13, 43-29(ημίχ.), 61-44, 75-62

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 19 (4), Λάνγκφορντ 12, Λιάπης, Κάρτερ 5 (1), Τσόχλας 12 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 3 (1), Κώττας, Όντουμ 7 (1), Βον 4, Χαριτόπουλος 11 (1), Σαλούστρος 2.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σχίζας, Κουμπούρας 11, Σάφτενααρ 4, Κάουνσιλ 8 (2), Άλεν 8 (2), Καλαμπόκης 14 (1), Φαγιέ 9, Χείλαρης, Κράβιτς 6, Δουλγεράκης, Χόλις 2.