"Μπαλωθιά" του Ρεθύμνου επι της ΑΕΚ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόλαντ Σάφτενααρ το Ρέθυμνο επιβλήθηκε με 80-79 της ΑΕΚ για την 24η αγωνιστική της Α1 και διατηρεί τις ελπίδες του, για μία θέση στην πρώτη εξάδα, που θα τις εξαντλήσει στα δυο επόμενα ματς, Τρίκαλα (εκτός) και Άρη (εντός),ενώ πλησίασε στον πόντο την σημερινή της αντίπαλο.

Ο Ολλανδός άσος των Κρητικών σημείωσε 27 πόντους όντας καθοριστικός παράγοντας όταν ξεκίνησε η αντεπίθεση του συλλόγου στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΚ είχε στο τέλος την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως ο Σκότι Ουίλμπεκιν αστόχησε στο δίποντο στην εκπνοή του αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του με τον Σάφτενααρ να κάνει το 18-14, δυο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο η ΑΕΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 23-21 με τρεις βολές του Κάρλ Ίνγκλις, 20΄΄ πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, αφού δεν μπορούσαν να ξεφύγουν με την ΑΕΚ να κάνει το 43-39 στο 19΄με δίποντο του Ντελινινκάιτις.

Η «Ένωση» συνέχιζε να έχει το προβάδισμα και στην επανάληψη (56-59 στο 29΄) με μια βολή του Σαρικόπουλου. Μάλιστα η ΑΕΚ έκανε το 69-64 στο 34΄με τρίποντο του Σάκοτα, όμως είχε υπολογίσει χωρίς τον Καλαμπόκη, ο οποίος με δίποντο έδωσε προβάδισμα στους Κρητικούς κάνοντας το 72-71 στο 37΄.

Η διαφορά για τους γηπεδούχους έφτασε στο +4 (80-76, 47΄΄ πριν το τέλος του αγώνα ) με δύο βολές του έμπειρου γκαρντ. Ο Ούιλμπεκιν όμως έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ μειώνοντας σε 80-79 27΄΄ πριν το φινάλε.

Ο Άλεν έκανε πέντε δευτερόλεπτα, με τον Ουίλμπεκιν ωστόσο να χάνει το λει απ και τους Κρητικούς να πανηγυρίζουν στο τέλος.

Απόλυτα ψύχραιμος αποδείχθηκε και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς, επίσης με 2/2 για το 78-76, το ίδιο όμως και ο Γιάννης Καλαμπόκης (80-76, με 47’’ να απομένουν).

Ο Ντράγκαν Σάκοτα κάλεσε τάιμ άουτ, ο Μιλόσεβιτς ευστόχησε μόνο στη μία βολή και ο Σκότι Ουίλμπεκιν μείωσε σε 80-79, με άλλα 27’’ για να τελειώσει το ματς.

Το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, αλλά οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έκαναν λάθος, «χαρίζοντας» την κατοχή στην αντίπαλό τους.

Ωστόσο, ο Ουίλμπεκιν αυτή τη φορά δεν βρήκε στόχο, με το 80-79 να παραμένει.

Ρεθυμνο -ΑΕΚ  80-79
Δεκάλεπτα: 21-23, 41-44 (ημίχ.), 60-60, 80-79

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κουμπούρας 2, Σάφτενααρ 27, Κάνσιλ 11, Αλεν 7 (1), Καλαμπόκης 17, Φαγιέ 9 (1), Χείλαρης, Κράβιτς 2, Χόλις 5
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 6, Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 14 (1), Κασελάκης, Χέρστον 22 (1), Σαρικόπουλος 5, Αθηναίου 6 (1), Μιλόσεβιτς 5, Μενσά-Μπονσού 6(9ρ), Ινγκλις 11 (1)