Εφήβων | Φόρτσαρε στο τέλος το Ηράκλειο.

Σ ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, για την 3η αγωνιστική, της τελικής φάσης του πρωταθλήματος Εφήβων ΕΚΑΣΚ, το Ηράκλειο "ίδρωσε", να κερδίσει την αξιόμαχη Αναγέννηση στο Λίντο, καθώς φορτσάροντας στην τελευταία περίοδο, επικράτησε με 60-45.

Το παιχνίδι είχε πολλές ανατροπές, με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε δυνατά και να καταφέρουν να προηγηθούν στο δεκάλεπτο, με σημαντική διαφορά (21-07).

Ωστόσο στην δεύτερη περίοδο τα δεδομένα άλλαξαν και οι παίκτες του Μ.Καλαϊτζάκη, μ ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα (9-20 επί μέρους σκορ), απάντησαν με τον ίδιο τρόπο. (30-27 ημίχρονο).

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι, φρόντισαν και στην τρίτη περίοδο, να βάλουν δύσκολα, στους πρωτοπόρους  καθώς   ένιωθαν την "καυτή ανάσα τους", όσον αφορά την εξέλιξη του σκορ.

Στην τελευταία περίοδο, όμως οι παίκτες του Μ.Σηφομεχελάκη, πάτησαν γκάζι και εκμεταλευόμενοι την κόπωση και το μικρό ρόστερ των αντιπάλων, επέβαλαν το ρυθμό τους , φτάνοντας τελικά σε μια σχετικά  εύκολη επικράτηση

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Α.   60-45
Δεκάλεπτα:  21-07, 30-27 (ημίχ), 43-42, 60-45.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Σηφομιχελάκης Μ.): Καλομοίρης, Λυρώνης, Σπυριδάκης 12, Πρωτογεράκης 12, Γεωργόπουλος 4, Στρατάκης , Θεοδωρίδης 19 (3), Πετράκης, Αλεξόπουλος, Πεδιαδιτάκης 13, Καβάσαλης, Φραγκιαδάκης.
Αναγέννηση (Καλαϊτζάκης Μ.): Μαυρίκος, Κοκολάκης 17(1), Μεσσανάκης, Μαργελάκης, Ιωαννίδης 4, Τσίλι 6, Φανδινάκης, Κουτσουράδης 7, Χριστάκης 11(3), Κυριαζής.