Μια νίκη και μια ήττα στους Έφηβους οι ομάδες των Χανίων.

Μια φορά πανηγύρισαν και μια φορά έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι, οι Χανιώτικες ομάδες στα πρωταθλήματα Εφήβων (Α΄Ομιλος) της ΕΚΑΣΚ. Το ρεπορτάζ του Γ.Σταυριανουδάκη, στην εφημερίδα "Χανιώτικα Νέα", αναφέρει.

Εξ αναβολής 3η αγωνιστική Α.Ο. Ακρωτηρίου-Κύδων 75-53

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση στο β” ημίχρονο, ο Α.Ο. Ακρωτηρίου πήρε αυτή τη φορά το χανιώτικο ντέρμπι, κερδίζοντας 75-53 τον Κύδωνα (από τον οποίο είχε ηττηθεί 67-77 στο παιχνίδι του β” γύρου).

“Μάχη” είχαμε στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα που έγινε στο Καμπάνι, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μικρό προβάδισμα, όμως στη συνέχεια ο Κύδωνας “ανέβασε στροφές” και εκμεταλλευόμενος την επιθετική δυστοκία των αντιπάλων όχι μόνον πέρασε μπροστά, αλλά πήγε στ” αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με διψήφια διαφορά.

Εντελώς διαφορετική εικόνα παρουσίασαν οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Οι παίκτες του Ακρωτηρίου είχαν εξαιρετική παρουσία στην άμυνα και πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έκαναν πολλά λάθη και στους δυο τομείς.

Έτσι, μ” επιμέρους σκορ 28-8 το Ακρωτήρι υπερκάλυψε τη διαφορά και συνεχίζοντας να έχει ευστοχία, πήρε τελικά εύκολα το ροζ φύλλο, υποχρεώνοντας τον αντίπαλό του στη δεύτερη ήττα του.

Α.Ο. Ακρωτηρίου-Κύδων 75-53
Διαιτητές: Αρτεμάκη, Μακρογιάννης
Δεκάλεπτα: 16-12, 22-32 (ημιχρ.) 50-40, 75-53

Α.Ο. Ακρωτηρίου (Αθ. Αζάς): Κωσταριδάκης 21 (3), Σαριδάκης, Μπαρμουνάκης, Πετράκης 4, Καλούμενος, Τζανάκης, Γαλανάκης, Φυντριλάκης 2, Γεώργας 2, Μαρινάκης 28, Ανέστης 18, Κάμπουτζ.

Κύδων (Ηλ. Κατσιάνος): Βλαχάκης, Κατσούλης 8 (1), Σκορδυλάκης 7 (1), Βροντάκης 7 (1), Φιωτοδημητράκης 2, Χριστοφορίδης, Κουτουλάκης, Αλεξίεβ 6, Παπαδουλάκης, Μαυροδημητάκης, Ματσαμάκης 23. Αθλητική Ένωση

Πλατανιάς-Ρέθυμνο BC  51-75

Ο αγώνας διεξήχθη στο Καμπάνι (αφού το κλ. Ταυρωνίτη είναι… κατειλημμένο την περίοδο των εορτών και δεν μπορεί να φιλοξενήσει αγώνες), με την ομάδα του Ρεθύμνου να παίρνει από νωρίς διαφορά στο σκορ.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Αθλητική Ένωση Πλατανιά παρουσιάστηκε ανταγωνιστική, όμως στη συνέχεια ο ΑΓΟΡ ήταν και πάλι καλύτερος, φτάνοντας τελικά στο +24.

Διαιτητές: Καμπίτσης, Βιττωράκης
Δεκάλεπτα: 14-26, 20-36 (ημιχρ.) 42-58, 51-75

Α. Ε. Πλατανιά (Εμμ. Σταματάκης): Κουτρούλης, Σαρρής, Μπερτάκης 23 (2), Φιωτοδημητράκης, Φραντζεσκάκης 5 (1), Σαριδάκης 2, Μαναρώλης, Μαρούγκας, Διακόπουλος 21, Παπαδοκωνσταντάκης.