Το πάλεψε.. αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες το Αρκάδι.

Κι αν ο τίτλος σας φαίνεται υπερβολικός, η αλήθεια είναι οτι το Αρκάδι ξεπερνώντας το νωθρό του ξεκίνημα (24-35 ημίχρονο), στην συνέχεια ανέκαμψε (27-27 2ο μέρος),  κι αν είχε λίγη τύχη θα μπορούσε να διεκδικήσει την νίκη, στην 8η αγωνιστική της Α2.

Τα κορίτσια του Κώστα Πλευράκη, έψαχναν την νίκη που θα τους δώσει τις απαραίτητες βαθμολογικές και ψυχολογικές "ανάσες" ενόψει της δύσκολης συνέχειας, αλλά φαίνεται πως αυτό τους άγχωσε αρχικά και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει με επτά πόντους διαφορά (12-19).

Τα Μελίσσια με έμπειρες παίκτριες χτύπησαν το Αρκάδι εκεί που πονούσε δηλαδή κάτω απο το καλάθι (αφού η έλλειψη σέντερ είναι εμφανής για την Κρητική ομάδα) και με επι μέρους σκορ 12-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκαν στο ημίχρονο 24-35.

Στο δεύτερο μέρος όμως το Αρκάδι πείσμωσε , προσπάθησε να ξαναμπει στο ματς κι μέχρι ένα σημείο το κατάφερε, αλλά της στοίχισαν η απειρία (έχασαν πάνω απο δέκα προσπάθειες κάτω απο το καλάθι) και η περιορισμένη δυνατότητα λύσεων (καθώς για μια ολόκληρη περίοδο -τέταρτη- έχασε την Μποτσι με πέντε φάουλ -στο 31'- δεν κατάφερε να διεκδικήσει την νίκη.

Κορυφαίες Κρητικές οι Τζουγκρακη, Λιτσι και Καούκη, ενώ οι έμπειρες Καπερώνη (13), Καμπουράκη (15), ξεχώρισαν απο τα μελίσσια.

Αρκάδι- Μελίσσια  51-62
Δεκάλεπτα: 12-19, 24-35 (ημίχ.), 41-52, 51-62.

Αρκάδι (Κ.Πλευράκης): Μπότσι 7 (1), Τζουγκρακη 14 (3), Αγαθαγγέλου 2, Καούκη 10, Λίτσι 12 (2), Λελεδάκη 2, Περάκη 3, Μπάκα, Μιχελιδάκη, Τσέλλα.
Μελίσσια (Κουκής): Καραβέλη 13(1), Καμπουράκη 15 91), Τσιχριτζή 7 (1), Κοιλιαρίδη 2, Ζακυνθινού 10, Καπερώνη 9 (1), Σκαρογιάννη 2, Τσουκαλά 3.