Τα αποτελέσματα των Χανιώτικων ομάδων στους Έφηβους.

Δυο νίκες και μια ήττα (Ο Πλατανιάς όπως σας έχουμε αναφέρει),ήταν ο απολογισμός των Χανιώτικων ομάδων στους Έφηβους, και η Εφημερίδα "Χανιώτικα Νεα", αναφέρει στο σημερινό της φύλλο..

Κύδων – ΟΦΗ 56-39

Aν και είχε μεταπτώσεις στην απόδοσή του, ο Κύδωνας διπλασίασε τις νίκες, κερδίζοντας αυτή τη φορά τον ΟΦΗ με 56-93. Ο  αγώνας έγινε στο κλ. Κλαδισού και οι γηπεδούχοι άρχισαν εξαιρετικά, αφού αξιοποιώντας την υπεροχή τους μέσα στη ρακέτα έφτασαν μόλις στο 7′ σε διψήφια διαφορά (13-2).

Όμως στη συνέχεια “κόλλησαν” στην επίθεση και έτσι στο 14′ 30» βρέθηκαν να χάνουν 14-15. Μετά από σχεδόν 10 λεπτά σημείωσαν ξανά καλάθι (και μάλιστα τρίποντο) ανακτώντας έτσι το προβάδισμα (17-15 στο 16′), ενώ ακολούθησαν εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, αλλά και πολύ καλή παρουσία στην άμυνα, κάτι που τους έφερε ένα συνολικό 16-0, με το οποίο πήγαν στ” αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας υπέρ τους νταμπλ σκορ (30-15).

Αρχίζοντας η επανάληψη ο ΟΦΗ προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και αξιοποιώντας την αστοχία των αντιπάλων (σημείωσαν 9 πόντους, εκ των οποίων οι 7 ήταν από βολές) μείωσε 39-31, αλλά στην τελευταία περίοδο ο Κύδωνας   παρουσιάστηκε με το… καλό του πρόσωπο, ξέφυγε και πάλι στο σκορ, παίρνοντας τελικά πήρε εύκολα τους 2 βαθμούς.

Διαιτητές: Χριστινάκης, Ξυλάς
Δεκάλεπτα: 13-6, 30-15 (ημιχρ.) 39-31, 56-39
Κύδων (Ηλ. Κατσιάνος): Πρωτοπαπαδάκης 7 (1), Κουτουλάκης, Βροντάκης, Φιωτοδημητράκης 6 (2), Αλεξίεβ 6 (1), Χριστοφορίδης 2, Παπαδουλάκης 2, Ξυλάκης 12,  Ματσαμάκης 21, Κρητικός.
Από την ομάδα του Γ. Γωνιωτάκη κορυφαίος ήταν ο Ζερβουδάκης, που σημείωσε 29 (1) πόντους.

Ηρόδοτος – A.O. Ακρωτηρίου 39-70

Ιστορική νίκη για την ομάδα του Ακρωτηρίου, η οποία στην πρώτη της συμμετοχή σε διοργάνωση εφήβων πήρε ροζ φύλλο, κερδίζοντας εύκολα μέσα στην Αλικαρνασσό τον Ηρόδοτο με 70-39.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή σημαντικό προβάδισμα, ενώ ήταν εντυπωσιακοί και στο ξεκίνημα της επανάληψης, οπότε και ουσιαστικά “καπάρωσαν” τους 2 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 4-16, 20-28 (ημιχρ.) 29-52, 39-70
Α.Ο. Ακρωτηρίου (Αθ. Αζάς): Κάμπουτζ 4, Φυντριλάκης 2, Νικολιουδάκης, Μαρινάκης 30, Παπουτσάκης, Καλούμενος 4, Σαριδάκης, Γεώργάς 8, Ανέστης 18, Κωσταριδάκης 4.

Πηγη:haniotika-nea.gr"