25ο Πανελλήνιο Κορασίδων | Έχασε απο τον Κρόνο και μάχη για μετάλλιο ο Ηρόδοτος ; (Photos).


Στην μάχη για την 2η θέση ο Ηρόδοτος αν και είχε εξαιρετικό ξεκίνημα, τελικά ηττήθηκε απο τον Κρόνο Α.Δημητρίου με 52-41, στην 4η μέρα του 25ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος  Κορασίδων, που διεξάγεται στη Νέα Ιωνία του Βόλου και διοργανώνεται από την ΕΟΚ, την Περιφέρεια Θεσσαλίας, τον Δήμο Βόλου και την ΕΣΚΑΘ, που ενδέχεται να αποβεί και μοιραία, όσον αφορά την μάχη του βάθρου.
Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου ήταν ο μεγάλος νικητής στην μάχη για τη δεύτερη θέση, καθώς επιβλήθηκε του Ηρόδοτου με 52-41 και με νίκη αύριο κόντρα στους Τιτάνες Παλαμά (14:00) θα κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο. 

Από την άλλη, η ομάδα από το Ηράκλειο της Κρήτης ήθελε πάση θυσία τη νίκη προκειμένου να ελπίζει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, ωστόσο μετά το  εξαιρετικό ξεκίνημα και το 0-10, δεν είχε συνέχεια με αποτέλεσμα να γνωρίσει την δεύτερη ήττα της στο τουρνουά η οποία μπορεί να αποδειχθεί πιο μοιραία και να την αφήσει εκτός βάθρου (29/6, 10:00 με τον Άρη). 

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων συνεχίζεται σήμερα στη Νέα Ιωνία Βόλου με τους αγώνες της 4ης ημέρας... 
Τα παιχνίδια αναλυτικά: 

Γ.Σ. Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Α.Ο.Ν.Α. Ηρόδοτος 52-41
Διαιτητές: Γερακίνης, Παζώλης
Δεκάλεπτα: 14-19, 28-26, 39-30, 52-41
Γ.Σ. Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Βασιλάκος): Τζανετάτου 9, Πετράκη 11, Καραλή, Ξυδά, Πυλιώτη, Λαμπράκη 5, Κάππου, Γκέργκι 13, Παναγιωτοπούλου, Γασπαράτου 7, Μαγγίνα, Μυλωνάκη 7
Α.Ο.Ν.Α Ηρόδοτος (Χριστοδούλου): Σακουλάκη 5, Γιαλαμά Γ. 1, Σοπίκου 6, Μιχοπούλου 4, Δανδουλάκη Α. 1, Βαρελτζή Ν. 6, Γαλανάκη, Δανδουλάκη Μ 18. 






Α.Σ. Άρης - Γ.Ε.Α. Άμιλλα 2000 74-47
Πρωταθλητής Ελλάδος για το 2014 αναδείχθηκε σε επίπεδο κορασίδων ο Άρης. Η ομάδα από την Θεσσαλονίκη, αν και βρέθηκε να χάνει με 18-25 από την Άμιλλα 2000, κατάφερε να τρέξει ένα σερί 16-0, να προσπεράσει και εν τέλει να φτάσει στο άνετο 74-47, διατηρώντας έτσι το απόλυτο σε τέσσερις αγώνες. Με το τέλος του ματς, ο Τάσος Τζιότζιος και οι παίκτριες του περίμεναν στις εξέδρες να μάθουν τον νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Κρόνο Αγίου Δημήτριου και τον Ηρόδοτο. Για να έπαιρναν από σήμερα το πρωτάθλημα, έπρεπε να πάρει το ροζ φύλλο η αθηναϊκή ομάδα, κάτι που 
έγινε και θα φύγουν αύριο από τον Βόλο αγκαλιά με το τρόπαιο, το δεύτερο στην Ιστορία του Άρη (το πρώτο ήταν το 2005).

Διαιτητές: Παριανόπουλος, Παπαθωμά
Δεκάλεπτα: 12-12, 34-25, 53-43, 74-47
Α.Σ. Άρης (Τζιότζιος): Σικαλίδου 4, Ιγγλέζου 3, Κατσαμούρη 9, Τσινέκε Α. 5, Παπαρδέλα 12, 
Αντωνιάδου 8, Ξανθινίδου 3, Τζιότζιου 5, Γιαννούσιου 3, Νιγδέλη 3, Τσινέκε Ε. 18, Χριστάκογλου 1
Γ.Ε.Α. Άμιλλα 2000 (Τσουκαλάς): Κερκεμέζου 4, Μανιατά 15, Τσουκαλά 15, Τράμπα Γ., Οικονομάκου 4, Κατσέτου 5, Κοκκώνη, Τσίντζου 2, Αλεξοπούλου 2, Τράμπα Κ., Τράμπα Α., 
Προκοπίου

Γ.Σ. Τιτάνες Παλαμά - Α.Ε.Σ. Έν. Γαλατσίου 50-70
Ζωντανή στο κηνύγι για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου έμεινε η Ένωση Γαλατσίου μετά το 70-50 επί των Τιτάτων Παλαμά. Τα κορίτσια του Άκη Χρυσικάκη δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και κατέφεραν να στείλουν την διαφορά ακόμα και στους 22 πόντους (46-68 στο 38΄). Πλέον, για να κατακτήσει η Ένωση Γαλατσίου την 3η θέση, θα πρέπει να κερδίσει αύριο την Άμιλλα 2000 (29/6, 12:00), ωστόσο, ακόμα και σε περίπτωση ήττας, πάλι μπορεί να ανέβει στο βάθρο αν χάσει ο Ηρόδοτος από τον Άρη, ματς με το οποίο ανοίγει η αυλαία της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής
(29/6, 10:00).
Διαιτητές: Ζάχαρης, Κέτουλας
Δεκάλεπτα: 11-19, 23-33, 31-51, 50-70
Γ.Σ. Τιτάνες Παλαμά (Χατζιάρας): Μπακαβέλου, Εκκλησιάρχη 2, Τσερέπη, Μαγαλιού 14, Ακρίβου 9, Μουτσανά 8, Μπενέκη Χ., Μαντέ 6, Πατούνη, Μπενέκη Μ. 11, Τζέλλα, Τζιμούρτου
Α.Ε.Σ. Ένωση Γαλατσίου (Χρυσικάκης): Καραχάλιου 2, Παπαθανασίου 4, Αταλασίδου 2, Βιντζηλαίου Α. 31, Λογοθέτη, Βιντζηλαίου Σ. 18, Πενταγιώτη 2, Μενουδάκου, Χαραλαμποπούλου 6, Χούμου 5, Αλικάρη

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4 αγώνες)
1.Α.Σ. Άρης 8β. 4-0 (229-164)
2. Γ.Σ. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 7β. 3-1 (211-157)
3. Α.Ε.Σ. Ένωση Γαλατσίου 6β. 2-2 (229-242)
-------------------------------------------------------
4. Α.Ο.Ν.Α. Ηρόδοτος 6β. 2-2 (229-192)
5. Γ.Σ. Τιτάνες Παλαμά 5β. 1-3 (166-239) -53
6. Γ.Ε.Α. Άμιλλα 2000 4β. 0-4 (179-261)

Το πρόγραμμα της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής (29/6/14)
10:00 Α.Ο.Ν.Α. Ηρόδοτος - Α.Σ. Α.Σ. Άρης
12:00 Γ.Ε.Α. Άμιλλα - Α.Ε.Σ. Εν. Γαλατσίου
14:00 Γ.Σ. Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Γ.Σ. Τιτάνες Παλαμά

Χρυσή Βίβλος
1990: ΜΓ.Σ. Απόλλων Καλαμαριάς
1991: Α.Ο. Αρετσίου
1992: Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου
1993: ΜΓ.Σ. Απόλλων Καλαμαριάς
1994: Γ.Σ. Βόλου
1995: ΜΓ.Σ. Απόλλων Καλαμαριά
1996: Φ.Σ. Αρίων Πτολεμαϊδας
1997: Γ.Σ.Κ. Λασσάνης
1998: Δ.Α.Σ. Άνω Λιοσίων
1999: Ακαδημία ’75 Ηλιούπολης
2000: Γ.Α.Σ. Ίφιτος Πύργου
2001: Δ.Α.Σ Άνω Λιοσίων
2002: Μ.Ε.Ν.Τ.
2003: Μ.Γ.Σ. Απόλλων Καλαμαριάς
2004: Α.Ε. Εσπερίδες
2005: Α.Σ. Άρης
2006: Απόλλων Πτολεμαϊδας
2007: Δ.Α.Σ. Άνω Λιοσίων
2008: Δ.Α.Σ. Άνω Λιοσίων
2009: Α.Ε. Εσπερίδες
2010: Π.Α.Ο.Κ.
2011: Π.Α.Ο.Κ.
2012: Α.Ε. Εσπερίδες
2013: Γ.Σ. Ίκαρος Καλλιθέας
2014: Α.Σ. Άρης
Share on Google Plus

About kreta

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.