A2 | Ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΟΦΗ.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο ΟΦΗ, γνώρισε την ήττα με   ήττα με 88-89 γνώρισε το Σάββατο (22/2) το απόγευμα ο ΟΦΗ από το Παγκράτι στο Κλειστό του ΒΑΚ για την 16η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας  των ανδρών.
Το ρεπορτάζ του gentikoule.gr, αναφέρει:

"Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-2 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και έφτασαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα στο 7΄ και προηγήθηκαν με 20-9. Το Παγκράτι αντέδρασε στην συνέχεια και με δύο τρίποντα του Ψαρόπουλο μείωσε σε 20-15. Ο Μάρτζος "απάντησε" για τον ΟΦΗ κάνοντας το 23-15, όμως το Παγκράτι βρήκε ξανά λύσεις και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -2 (28-26).

Ο ΟΦΗ παρέμεινε άποντος στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου, κάτι που δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους "κυανέρυθρους" οι οποίοι έχοντας ένα σερί 8-0 προηγήθηκαν με 28-34. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και λίγο αργότερα προηγήθηκαν με 36-45. ο ΟΦΗ αντέδρασε κάπως στο τελευταίο δίλεπτο και με ένα σερί 8-2 έκλεισε το ημίχρονο βρισκόμενος πίσω στο σκορ με 44-47.

Το Παγκράτι συνέχιζε να έχει μια διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ 3 έως 5 πόντων μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου.Με ένα τρίποντο του Μάρτζου, ο ΟΦΗ μείωσε σε 61-62 3 και 48΄΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και με ένα καλάθι και φάουλ του Τζόρτζεβιτς πέρασε μπροστά με 64-62, 3 και 26΄΄ πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Το Παγκράτι ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα και προηγήθηκε με 64-66 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (70-71).

Οι φιλοξενούμενοι με νύχια και με δόντια κρατούσαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να βρει λύσεις. Στο 32΄ το Παγκράτι προηγούνταν με 72-75. Ο ΟΦΗ πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ (76-75)με δύο εύστοχες βολές του Τζόρτζεβιτς, όμως το Παγκράτι ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα και 3 και 58΄΄ πριν το τέλος προηγήθηκε με 76-80. Βρίσκοντας λύσεις από τις βολές ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 80-80. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τρίποντο του Μαρτζου με 85-84, όμως το Παγκράτι πήρε ξανα το προβάδισμα και προηγήθηκε με 86-89. Ο ΟΦΗ μείωσε μισό λεπτό πριν το τέλος με τον Τζόρτζεβιτς σε 88-89, με το Παγκράτι να αστοχεί στην επόμενη επίθεση και τον ΟΦΗ να έχει 6,5 δεύτερα για να εκδηλώσει επίθεση. Βαγενάς και Πλιούκας δεν ευστόχησαν στα δυο τελευταία σουτ με τον ΟΦΗ να γνωρίζει την ήττα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26, 44-47, 70-71, 88-89

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 5, Μάρτζος 11 (3), Ραζής 15 (2), Τραϊανός 3, Δεληγιώργης 2, Τζόρτζεβιτς 36 (11/14 δ.,  14/18 β.,  ρ.), Πλιούκας 16 (2), Καραγκιολίδης, Γρύλλης, Τόζιος.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Δέδες 5 (1) , Βασιλόπουλος 9 (3), Ψαρόπουλος 11 (3), Δερμιτζάκης 4, Μπουραζάνης 1, Κουτρούλιας 24 (2), Αγγελόπουλος, Μιχάλογλου 24 (2), Ράπτης 11.