Νεανίδων | "Έσπασε" την έδρα του ΟΑΧ ο Ηρόδοτος.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη μέσα στα Χανιά, του Ηροδότου επι του ΟΑΧ, με 60-57 στις Νεανίδες στην πρεμιέρα της β φάσης, "σπάζοντας" την έδρα του αντιπάλου του και παίρνει το προβάδισμα όσον αφορά την πρόκριση του στην επόμενη φάση,καθώς τώρα φιλοξενεί τους αντιπάλους του στην Αλικαρνασσό.
Τα κορίτσια του Αλέξη Χριστοδούλου ξεκίνησαν δυνατα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 12-09 στο δεκάλεπτο.

Η χανιώτικη ομάδα, αντέδρασε στην επανάληψη και με αντεπίθεση διαρκείας (και επι μέρους σκορ 21-13), γύρισε το παιχνίδι, παίρνοντας τα ηνία του σκορ στο ημίχρονο 30-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρόδοτος έφερε το παιχνίδι στα ίσα (41-41).

Στην τελευταία περίοδο οι Χανιώτισσες ήταν συγκλονιστικές προσπάθησαν να ξαναπάρουν τα ηνία του αγώνα , αλλά ο Ηρόδοτος πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία πήρε στο τέλος την σπουδαία νίκη.

ΟΑΧ – ΗΡΟΔΟΤΟΣ 57 – 60
Δεκάλεπτα: 9-12, 30-25 (ημίχ.),41-41, 57-60
Διαιτητές : Αρτεμάκη, Ξυλάς.

ΟΑΧ (Κασικτσογλου Μ., Δημητρουλάκη Φ.): Τσουγκράκη 15(2) , Κουλουρη Μ, Μπαουράκη, Κασωμένου 3(1), Νταουντάκη 5, Κουλουρη Στ. 3, Ζυφι 4, Κυβρικοσεου 4, Καούκη 21, Μαρνελάκη , Τσιχλάκη, Σπανουδάκη 2

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Χριστοδούλου Α.): Σακουλάκη 7, Μιχοπούλου, Σοπίκου 4,Πασπαράκη, Καραπιδάκη, Ζιώγου, Σακουλάκη, Βαρελτζη 4, Καρλάφτη 26 (3) , Δανδουλάκη 13 (1)