Α2 | Στο νέο θρίλερ βγήκε νικητής ο ΟΦΗ .

Σε ένα ακόμα "ψυχοβγαλτικό" αγώνα ο ΟΦΗ με  πρωταγωνιστή τον Απόλλωνα Δεληγιώργη, πήρε μεγάλη νίκη στη Βέροια στην παράταση με 82-80 (κ.α. 68-68),απέναντι της τοπικής ομάδας, στο ΔΑΚ "Δημήτρης Βικέλας" 13η και τελευταία αγωνιστική στον πρώτο γύρο της Α2.
Πηγή εικόνας : "F/b FILIPPOS BC".

Με πρωταγωνιστές τους Δεληγιώργη (αυτήν την φορά πιο έμπειρος και πιο σοφός σε  σχέση με το παιχνίδι με τον Ηρακλή στο ΒΑΚ), Μαρτζο και Πλιούκα στα κρίσιμα τελευταία λεπτά στην παράταση, ο ΟΦΗ πήρε πολύ σπουδαία νίκη στο  ΔΑΚ "Δημήτρης Βικέλας" και σαν τον Έλληνα λόγιος, ποιητή και πεζογράφο (που  κληροδότησε την πλούσια βιβλιοθήκη του στον δήμο Ηρακλείου Κρήτης, ο οποίος ονόμασε τη βιβλιοθήκη του προς τιμήν του "Βικελαία Δημοτική Βιβλιοθήκη") , δώρισαν την νίκη  στην Κρητική ομάδα που σημείωσε την έκτη του νίκη και ισοβάθμησε με τον σημερινό αντίπαλό του στους 19 βαθμούς.

Αγωνιστικά οι Βεροιώτες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και προηγήθηκαν με 8-2 και 12-7, αλλά στην συνέχεια έριξαν στροφές και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να πλησιάσουν στο σκορ αλλά και να προηγηθούν με τη λήξη της πρώτης περιόδου με 17-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ο.Φ.Η. ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε την διαφορά στο +7 (22-29) στο 16’.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι στις επιθετικές τους προσπάθειες αλλά και να μην μπορούν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 26-33 υπέρ της ομάδας του Ηρακλείου.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πιο δυνατά και μείωσαν με ένα γρήγορο 6-0 σε 32-33, ενώ προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πήραν ξανά το προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας με τη λήξη του να προηγούνται 49-45.

Στην τελευταία περίοδο το ματς ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς! Οι γηπεδούχοι διατήρησαν αρχικά ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ αλλά μετά το 35’ το ματς πήγε πόντο - πόντο. Στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, αλλά οι Βεροιώτες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έστειλαν το ματς στην παράταση, με τον Κιτσούλη να ισοφαρίζει δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σε 68-68!

Στην πεντάλεπτη παράταση οι παίκτες του Ο.Φ.Η. ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στις προσπάθειές τους, φτάνοντας στη μεγάλη γι’ αυτούς νίκη με τελικό σκορ 80-82.

Φίλιππος Β.-ΟΦΗ 80-82 Τελικό (68-68 κ.α.)
Δεκάλέπτα:17-18, 26-33(ημίχρ.),49-45, 68-68 , 80-82.
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Τσώνος Μ-Λαζαρίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 22 (11ρ., 3 ασ., 2κλ.), Ακεψιμαϊδης 14 (2τρ., 4ασ.), Κούρτης 9 (1), Σιζόπουλος 20 (2/7τρ.), Κιτσούλης 13, Μαυρόγιαννης 2, Τριχόπουλος, Μπρόζος 2 (10ρ.), Βαρυτιμιάδης.
ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 8, Μάρτζος 12 (1), Ραζής 13 (2τρ., 6ασ.), Τραϊανός 15 (1τρ., 14ρ.) Δεληγιώργης 4 (3κλ.), Τζόρτζεβιτς 22 (1τρ., 10ρ.), Πλιούκας 6 (3κλ.), Κυρίτσης, Τόζιος.