Ανδρών ΕΚΑΣΚ | Στην παράταση το Ηράκλειο τον Κύδωνα.

Σε ένα παιχνίδι που πρόσφερε πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις το ΗράκλειοΚ22, σημείωσε την 4η νίκη του (άνευ συναγωνισμού), επικρατώντας στην παράταση του Κύδωνα με 75-65 (58-58 κανονικός αγώνας), στην 8η στροφή των Ανδρών ΕΚΑΣΚ.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι στην κανονική διάρκεια του αγώνα, το σύνολο του Μ.Σηφομιχελάκη, επικράτησε του Κύδωνα που παρουσιάστηκε με απουσίες με 75-65 στην παράταση, πιστοποιώντας την καλή δουλειά που γίνεται στις Ακαδημίες της ομάδας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Λ.Θεοδωράκη (που ανέλαβε μεσοβδόμαδα την τεχνική ηγεσία της ομάδας), να επιβάλει τον ρυθμό της και να προηγηθεί στα δυο πρώτα δεκάλεπτα με 18-14 και 37-31 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και  έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στην κανονική διάρκεια του αγώνα 58-58.

Η παράταση ανήκε στο Ηράκλειο που με επιθετική πολυφωνία και καλές άμυνες περιόρισαν τους Χανιώτες σε παθητικό ρόλο και με επί μέρους σκορ 17-07, επικράτησαν με 75-65.

Κορυφαίοι σκορερς των νικητών οι ταλαντούχοι Σταράκης, Στρατάκης και Θεοδωρίδης, ενώ από τους Χανιώτες οι Λαγουδάκης, Κατσαμάνης.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ22-ΚΥΔΩΝ 75-65
Δεκάλεπτα: 14-18, 31-37 (ημίχ.), 41-47, 58-58 (κ.α.) 75-65 παράταση.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ:Σταρακης 18(1), Μαραγκακης 2,Πηρουνακης,Θεοδωριδης 11(1),Αλετρας 5,Χαρωνιτης 3,Παπασταυρακης,Πουλης 3,Τσαγκαρακης,Φραγκιαδακης 7,Στρατακης 17,Παπαδουλης 9.

ΚΥΔΩΝ: Καμπανης 3(1),Κασιμης 3,Κοντογιαννης 2,Πουρος,Κυριακακης 12(2),Μπαγακης 8(1),Λαγουδακης16(3),Διακου,Σκανδαλης,Θεριακης 6,Πρωτογερακης ,Κατσαμανης 15.