Α2 | Στην Τρίπολη μπήκε τέλος στο σερί.

Ο Αρκαδικός νίκησε με 71-61 τον αήττητο για 4 σερί ματς ΟΦΗ, εκμεταλλευόμενος το πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο του ΟΦΗ, που δεν κατάφερε να ανακάμψει,  στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής Α2 Ανδρών.
Πηγή εικόνας:"ArcadiaPortal.gr".

Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα του παιχνιδιού τελείωσαν ισόπαλα (17-17, 36-36), προμηνύοντας πως το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο ΟΦΗ έχοντας τον κορυφαίο Τζόρτζεβιτς, με τρία φάουλ, που εγκατέλειψε το παρκέ για να προστατευθεί, ο Αρκαδικός το εκμεταλλεύτηκε, πραγματοποίησε σερί 10-0  (51-40) και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού μια διαφορά που αποδείχθηκε ασφαλείας (54-46 το τρίτο δεκάλεπτο).

Η ομάδα του Φ.Τακιανού, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τζόρτζεβιτς 36 π. δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι  και ροκάνισε την διαφορά  πλησιάζοντας στο σκορ  μείωσε στους 6 πόντους (67-61) αλλά τελικά δεν ήρθε η μεγάλη ανατροπή..

Πέραν του κορυφαίου Τζόρτζεβιτς, προσπάθησε ο Πλιούκας με 12 πόντους, ενώ ο Γιάννης Καστρίτης ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα  τον Πόπαντις που με 25 πόντους και κρίσιμα τρίποντα κρατούσε τον Αρκαδικό μπροστά στο σκορ.

Αρκαδικός - ΟΦΗ 71-61
Tα δεκάλεπτα 17-17, 36-36, 54-46, 71-61

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Καραμαλέγκος 2, Πίνης, Κοψαύτης 10, Προδρόμου 12, Πόπαντις 25, Σάκοτα 4, Γκόβας 9, Γιαννουλάκος 7, Πάνου 2
ΟΦΗ: Βαγενάς 4, Μάρτζος 5, Ράζης 2, Τραϊανός, Δεληγιώργης 2, Τζόρτζεβιτς 36, Πλιούκας 12, Καραγκιολίδης , Κυρίτσης.