Γυναικών | Μεγάλη πρόκριση του Ηροδότου.

Μεγάλη νίκη πρόκριση του Ηροδότου, που νίκησε μέσα στην Νέα Φιλαδέλφεια (δεύτερο διπλό μετά τον Πανιώνιο), την ΦΕΑ με 65-59, και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, που θα υποδεχθεί την ομάδα του Ιπποκράτη Κω στις 6 Οκτωβρίου στο "Μ.Μερκούρη"..

Το παιχνίδι εξ αρχής ήταν ισορροπημένο, με το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου να επιβεβαιώνει απόλυτα τις δυο ομάδες και να λήγει 14-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το "καλό" της ομάδας του Αλέξη Χριστοδούλου που έχτισε διαφορά της νίκης με φοβερή άμυνα (αφού η ΦΕΑ πέτυχε μόνο τρεις πόντους), κλείνοντας το ημίχρονο με 25-17 .

Στην επανάληψη ο Ηρόδοτος δεν ξεκίνησε καλά και οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί στο σκορ 24-18 και προηγήθηκαν στο Γ΄Δεκάλεπτο με 50-45.

Η ομάδα του Αλέξη Χριστοδούλου όμως στην τελευταία περίοδο είχε υπομονή στην επίθεση και έδεσε την άμυνά του και δυο λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 59-61 (είχε χάσει την πρωτοπορία στο σκορ από το γ΄δεκάλεπτο που ήταν 31-33), και με ψυχραιμία στις βολές στο τέλος πήρε την μεγάλη νίκη πρόκριση με δεύτερο συνεχόμενο διπλό σε μια εβδομάδα, μετά την νίκη του στην Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου με 59-49.

Τώρα θα αντιμετωπίσει στην έδρα του τον Ιπποκράτη Κω  την Κυριακή 6 Οκτωβρίου.

ΦΕΑ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ  59-65
Δεκάλεπτα: 14-14, 17-25 (ημίχ.), 50-45, 59-65

ΦΕΑ (Τ. Κωστόπουλος): Μιχαήλ, Σπήνου 1, Μοίρα 7, Κουτσαυγούστη, Πλουμπή 19 (1), Λαζάρου, Ανωγειανάκη 12, Χριστακοπούλου 11 (2), Μακρηνίκα 9.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Αλ. Χριστοδούλου): Γιαλιτάκη Ρ. 3, Βαρελτζή, Γιαλιτάκη Μ. 15, Κοιλάδη, Λαζάι, Δακανάλη 2, Δανδουλάκη 2, Μαθιουδάκη 3 (1), Παπαϊωσήφ 5, Καρλάφτη 19 (3), Φωτιάδη 16.