Άντεξε ένα δεκάλεπτο το Ρέθυμνο Aegean.

Χωρίς να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση, το Ρέθυμνο Aegean, λύγισε μετά το πρώτο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ, απέναντι στον Ολυμπιακό, στο πρώτο παιχνίδι της σειράς μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και επικράτησαν με 77-62, κάνοντας το 1-0 στις νίκες.

Το ρεπορτάζ του basketnet.gr, αναφέρει οτι με… χρονοκαθυστέρηση ενός δεκαλέπτου (18-16), ο Ολυμπιακός μπήκε στο ΣΕΦ, καθάρισε το Ρέθυμνο 77-62 κι έκανε το 1-0 στα ημιτελικά.

Οι Πειραιώτες, έπειτα από τα πρώτα δέκα λεπτά στα οποία εμφανίστηκαν νωθροί αλλά και εκνευρισμένοι (αποκορύφωμα η Τεχνική Ποινή στον Σπανούλη για διαμαρτυρία στο τέλος της πρώτης περιόδου), στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και με πλουραλισμό στην επίθεση αλλά και συνέπεια στην άμυνα δεν άφησαν περιθώριο στους Κρητικούς για «όνειρα». Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν 25-6, με το οποίο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μετέτρεψαν το εύθραυστο 18-16 στο 41-20 του 18’ και στο 43-22 του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο υψηλό επίπεδο και στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας τη διαφορά στο +30 (63-33) δυόμισι λεπτά πριν τη περιόδου και… χαλάρωσαν ξανά στο τέταρτο δεκάλεπτο, δίνοντας το δικαίωμα στο Ρέθυμνο με σκορ 12-25 να μειώσει στο τελικό 77-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-22, 65-37, 77-62
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 4, Άντιτς 6 (2), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 6, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 8, Πάουελ 10, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης , Παπανικολάου 8.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 13 (1), Καλλινικιδης 3, Προύιτ, Αγγελόπουλος 10 (1), Τσαρουχάς, Τσόχλας, Ντούβνιακ 3, Κόμματος 8 (2), Κάρτερ 11 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 12 (2), Σιζόπουλος 2.