Α1 | Ρέθυμνο Aegean τετράδας, με επιστροφή Κουφού.

Τις εννέα νίκες έφτασε στο πρωτάθλημα το Ρέθυμνο Aegean καθώς επιβλήθηκε με 82-73 του Κολοσσού και συνεχίζει τη μάχη για τερματίσει την τετράδας, πιάνοντας τον Πανιώνιο στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας και ένα ματς περισσότερο, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 .

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην πρώτη περίοδο με το Ρέθυμνο και τον Κολοσσό να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μετά τα μισά να ξεφύγουν στο σκορ, ωστόσο οι Ροδίτες ισορρόπησαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο βρισκόμενοι πίσω με τη μικρότερη διαφορά (21-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πολλά λάθη των παικτών του Σφαιρόπουλου σε συνδυασμό με την ευστοχία των Κρητικών από τη γραμμή του φάουλ, έδωσε την ευκαιρία στο Ρέθυμνο Aegean να "χτίσουν" διαφορά ασφαλείας. Ο Πέτγουεϊ με 18 πόντους (4/4 δίποντα, 7/7 βολές, 1.3 τρίποντα) τραβούσε το κουπί στο σκοράρισμα για το Ρέθυμνο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Καλαμπόκης προσπαθούσε μόνος του (15 πόντους), καθώς ο Χάτεν ναι μεν είχε 7 πόντους, αλλά ήταν ιδιαίτερα άστοχος (3/9 σουτ). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το Ρέθυμνο Aegean να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 41-32.

Με σερί 9-0 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο Κολοσσός "ροκάνισε" τη διαφορά και μετέτρεψε το 44-32 σε 44-41. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επι μέρους σκορ 10-3 πήγαν ξανά στο +10 (54-44), ενώ συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι για να κλείσουν την περίοδο βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 15 πόντους (67-52).

Οι "Ροδίτες" κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο για περίπου τέσσερα λεπτά και μπήκαν ξανά στη διεκδήκηση της νίκης, καθώς πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (67-63). Ο Πέτγουεϊ συνέχισε άποντος σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο Κάρτερ ήταν αυτός που πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και διατήρησε την ομάδα του σε ευνοϊκή θέση για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν στα τελευταία λεπτά να κάνουν την υπέρβαση και έτσι ο ΑΓΟΡ κατέκτησε το ροζ φύλλο, επικρατώντας με 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-32, 67-52, 82-73.
Διαιτητές: Καρακατσούνης, Β. Τσώνος, Τζαφλέρης.

Ρέθυμνο Aegean (Στέργιος Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης 2, Κόλιμον 4 (1), Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 11 (1), Ντούβνιακ 6, Κόμματος 13 (2), Κάρτερ 20 (4), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 18 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Κουμπούρας 8, Χάτεν 15 (1), Καλαϊτζής 7 (2), Βουγιούκας 2, Αυγενικός, Καλαμπόκης 21 (1), Νάτζφεϊ 2, Λάνγκφορντ 14, Όσμπι 4.