Α1 | Στην παράταση λύγισε το Ρέθυμνο στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ (85-91).

Το Ρέθυμνο έκανε ακόμη μια σπουδαία εμφάνιση στην Α1 φέτος αλλά δεν κατάφερε τελικά να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Πυλαία καθώς η ομάδα του Στ. Κουφού λύγισε στην παράταση από τον ΠΑΟΚ που την κέρδισε με 91-85 (76-76 κ.α).

Δια χειρός Ντόνι Μακ Γκραθ ( μέχρι το 38’ του αγώνα ήταν οσεί παρόν), όμως από εκείνο το σημείο το «χέρι του ρυθμίστηκε» και πρώτα έστειλε με «βόμβα» τριών πόντων τον αγώνα στην παράταση στα 8’’ πριν το τέλος ευστοχώντας (υπήρχε και υποψία φάουλ) σε σουτ από την γωνία καθώς ο Στέργιος Κουφός δεν επέλεξε να πάει σε φάουλ και να αποφύγει το τρίποντο, ώστε να είναι μια ανάσα από τη νίκη.

Στα 8’’ που απέμεναν ο Ντούβνιακ σούταρε από τα έξι μέτρα αλλά η μπάλα πήγε στο σίδερο. Ο Μακ Γκραθ και στην παράταση συνέχισε να φορτώνει το καλάθι του Ρεθύμνου και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη με τρίποντο από τα 8μέτρα στα 6’’ πριν το τέλος κάνοντας το 89-85, καθώς για δεύτερη φορά ο Κουφός δεν θέλησε να κάνει φάουλ και δέχθηκε τρίποντο. Το δις εξαμαρτείν...

Ο Μακ Γκραθ είχε μόλις 7 πόντους μέχρι το 38’ και από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος της παράτασης σημείωσε πρώτα 7 πόντους στα 2 λεπτά της κανονικής διάρκειας και εν συνεχεία άλλους 9 πόντους στην παράταση.

Βέβαια μέχρι το 38’ ο Λάζαρος Παπαδόπουλος και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης κυριάρχησαν στις δυο ρακέτες και επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να έχει το «πάνω χέρι» (16-15 στο 10’, 38-33 στο 20’ και 56-51 στο 30’). Βέβαια και οι Κρητικοί ήταν πολύ καλοί και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με ενέργειες του νεοαποκτηθέντα Πάρις Χορν με 5-11 (στο 6’) και του Νέστορα Κόμματου με 22-27 (στο 14.30’’). Στην κανονική περίοδο με καλάθι του Κόλιμον οι κρητικοί είχα τον έλεγχο στα 27’’ (73-76), αλλά πλήρωσαν την επιλογή τους να μην κάνουν φάουλ. Ο Απόλλωνας Τσόχλας ήταν συγκινητικός και στα τελευταία λεπτά έπαιζε πολλές φορές μόνος του με όλο τον ΠΑΟΚ! Όμως, στο φινάλε οι γηπεδούχοι με την εμπειρία τους και το «χέρι-αλφάδι» του Μακ Γκραθ πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 38-33, 56-51, 76-76 (κ.α.), 91-85 (παρ.).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 9 (1/2 τριπ.), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 11 (1/2 τριπ.), Μακ Γκραθ 23 (3/5 τριπ., 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 6, Δέδας 6, Μαργαρίτης 15 (1/1 τριπ., 10 ριμπ.), Παπαδόπουλος 14 (9 ριμπ., 4 ασίστ), Χαριτόπουλος 7 (1/2 τριπ., 6 ριμπ.).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Χορν 16 (2/5 τριπ.), Καλλινικίδης, Κόλιμον 6 (1/2 τριπ.), Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 18 (3/7 τριπ.), Ντούβνιακ 8 (1/3 τριπ.), Κόμματος 12 (3/5 τριπ., 6 ριμπ.), Κάρτερ, Λάτοβιτς 3 (1/3 τριπ.), Πέτγουει 14 (4/6 τριπ.), Σιζόπουλος.