Ηράκλειο | "Τρατζικ" . Έχασε από τον Φιλαθλητικό στο Λίντο 71-83, απομακρύνεται η άνοδος.

Με τέτοιες εμφανίσεις το Ηράκλειο δεν μπορεί να ευελπιστεί στην άνοδο στην Α2. Στο υποτιθέμενο ντέρμπι με τον Φιλαθλητικό οι παίκτες της ηρακλειώτικης ομάδας δεν είχαν καθόλου ενέργεια στο παιχνίδι τους, δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του αντιπάλου τους και μοιραία ηττήθηκαν 71-83....

Η… κακή μέρα φάνηκε για το Ηράκλειο από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Ο Φιλαθλητικός μπήκε φουριόζος στο παρκέ και προηγήθηκε με 0-7 στο 2’. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς μειώνοντας σε 10-14, αλλά δεν πέτυχαν κάτι καλύτερο με το δεκάλεπτο να λήγει 16-23.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν. Η άμυνα του Ηρακλείου ήταν ανύπαρκτη, ενώ και επιθετικά δεν υπήρχε ρυθμός και λύσεις. Σιγά-σιγά, λοιπόν ο Φιλαθλητικός άρχισε να χτίζει διαφορά και με πρωταγωνιστή τον Αντετοκούμπο βρέθηκε να προηγείται με 21 πόντους (23-44) 1’:10’’ πριν το ημίχρονο.

Ο… εφιάλτης για την ηρακλειώτικη ομάδα συνεχίστηκε και στο β’ ημίχρονο με τη διαφορά να παίρνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις φτάνοντας  τους 26 πόντους (29-55) στο 23’. Το παιχνίδι έπαψε να έχει ενδιαφέρον στη συνέχεια καθώς τίποτα δεν προμήνυε ότι οι γηπεδούχοι μπορούν να επιστρέψουν στο ματς. Θα πρέπει μάλιστα να είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένοι που η διαφορά στο τέλος μειώθηκε στους 12 πόντους.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ  71-83
Διαιτητές: Δημόπουλος, Δαρλαμήτσος.
Τα δεκάλεπτα: 16-23, 29-46 (ημίχ.), 46-67, 71-83.

Ηράκλειο (Β. Ράλλης): Αρναουτάκης Μ. 9, Κωτούλας, Στεφανάκης 16 (2), Δαγαλάκης 5 (1), Αρναουτάκης Γ. 6, Πετράκης 6 (1), Παπαδόπουλος 3, Αγαπητός 12, Χαρίσης, Καραλής 14 (1).
Φιλαθλητικός (Π. Ζήβας): Παπαδημητρίου, Αντετοκούμπο 20, Σταμάτης 2, Ηλιόπουλος 3 (1), Λιακόπουλος 8 (2), Μπαζιώτης 8 (2), Τσαμάτος 12, Σαλούστρος 11 (1), Γεωργιάδης 9 (1), Βαρυπάτης, Ανδρεόπουλος 6, Ντιφάντης 4.