Ρέθυμνο Aegean | Η ρουλέτα έδειξε Καβάλα.

Μετά από συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στη ρουλέτα των ελεύθερων βολών, η Καβάλα πέτυχε σπουδαίο "διπλό" μέσα στην Κρήτη με σκορ 83-80 επί του Ρεθύμνου
Την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Καβάλα η οποία επικράτησε με σκορ 83-80 του Ρεθύμνου μέσα στην Κρήτη για την 17η αγωνιστική.....

Ωστόσο, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη τελείωσαν το ματς με 72% στα δίποντα (18/25) και τέσσερα περισσότερα ριμπάουντ (30-34). Η Καβάλα γύρισε το ματς στο δ' δεκάλεπτο από το -19 με το οποίο έχανε 28-9 στο 8ο λεπτό του αγώνα και τελικά έφυγε από την Κρήτη με το ροζ φύλλο αγώνα.
 Μοιραίος για τους Κρητικούς ο Τσόχλας που αστόχησε σε σουτ τριών πόντων δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα κι ενώ ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 76-76 με επτά δικούς του πόντους.

Ο αγώνας:
 Φορτσάτο μπήκε στο ματς το Ρέθυμνο το οποίο έτρεξε ένα σερί 12-0 μετά το αρχικό 2-2 με το οποίο είχε ισοφαρίσει η Καβάλα στο πρώτο λεπτό του αγώνα. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 17-4 με τρίποντο του Καλλινικίδη ο οποίος ήταν ορεξάτος και πέτυχε αρκετά καλάθια. Το ίδιο ορεξάτος πάντως ήταν και ο Κρίστμας για ένα ακόμα παιχνίδι...

Πάντως, ο Καλλινικίδης ήταν εκείνος που έγραψε το 28-9 κι έστειλε τη διαφορά στους 19 πόντους στο 8ο λεπτό του αγώνα. Η Καβάλα δεν μπορούσε να αντιδράσει και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 16 (29-13) στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Σίμτσακ. Οι Κρητικοί ήταν πολύ εύστοχοι σε δίποντα και τρίποντα έχοντας ξεκινήσει με 7/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα.

Η συνέχεια βρήκε τους φιλοξενούμενους να αναζητούν την αντεπίθεση... Με τον Πάσαλιτς να δίνει σημαντικές ανάσες όπως άλλωστε και ο Στεφανίδης, η Καβάλα αφυπνίστηκε. Στο 13' μείωσε σε 32-21 και με ένα επιμέρους 7-2 πλησίασε στους 6 πόντους πόντους (34-28).

Ο Κουφός κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ όμως οι παίκτες του είχαν χάσει την αυτοσυγκέντρωσή τους στο παιχνίδι. Ο Στεφανίδης μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου (39-36) ενώ ο Τέιλορ έγραψε το 44-40 του ημιχρόνου που άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Φορτσάτο το Ρέθυμνο, αντέδρασε η Καβάλα

Με το ίδιο υψηλό τέμπο μπήκε στο β' ημίχρονο το Ρέθυμνο το οποίο με ένα γρήγορο σερί 6-0 ξέφυγε με 10 πόντους μπροστά και πάλι (50-40). Πάντως, η Καβάλα αντέδρασε πιο γρήγορα αυτή τη φορά καθώς κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και με "γκολ φάουλ" του Ο' Μπράιαντ πλησίασε στο 25' σε 53-51.

Μία τεχνική ποινή του Τσόχλα σε διαμαρτυρία για φάουλ που χρεώθηκε πάνω στον Στεφανίδη, έδωσε το δικαίωμα στον τελευταίο για τέσσερις συνεχόμενες βολές (56-55), ενώ στο 27' ένα τρίποντο του Καραποστόλου χάρισε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην Καβάλα (56-58). Απάντησε ο Κρίστμας αμέσως, όμως τελικά το ματς είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά και το τέλος του γ' δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στο 65-63.

Η ολική επαναφορά της Καβάλας έγινε στο δ' δεκάλεπτο, με τον Σωτήρη Καραποστόλου να πυροβολεί από τα 6.75μ. και με δύο δικά του σουτ τριών πόντων να γράφει στο 33' το 65-69. Οι Κρητικοί μείωσαν (67-71), όμως η Καβάλα είχε κι άλλο εύστοχο τρίποντο στη συνέχεια, αυτή τη φορά με τον Στεφανίδη. Το 67-74 γράφτηκε στο 35' και ήταν η πρώτη φορά που φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 7 πόντους διαφορά.

Ακολούθησε και το 69-76 που μετατράπηκε σε 76-76 με 7 συνεχόμενους πόντους του Τσόχλα που ισοφάρισε στο 37'. Πάντως, αυτός έμελλε στο τέλος να χάσει το τρίποντο για το Ρέθυμνο, ενώ ο Καραποστόλου με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 80-83. Νωρίτερα 1/2 βολές είχαν τόσο ο Πάσαλιτς, όσο και ο Τέιλορ, ενώ ο Κρίστμας έχασε δύο διαδοχικά λέι απ για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 44-40, 65-63, 80-83

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 22(3), Κούμουλος, Παπανικολάου, Ράιτ 10, Τσόχλας 7(1), Καλλινικίδης 14(1), Δορκοφίκης, Τζόνσον 5(1), Λάτοβιτς 17(3), Πέτγουεϊ 5(1), Δέδας, Κατσαρές.
Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10(1), Αγγελόπουλος 2, Τέιλορ 23, Στεφανίδης 12(2), Γεωργάκης, Καραποστόλου 25(5), Σίμτσακ 4, Ο'Μπράιαντ 7.