Έσπασε το "ρόδι" ο Εργοτέλης εκτός,λύγισε στο τέλος ο Ηρόδοτος.

Σημαντική (πρώτη εκτός έδρας), νίκη που την είχε ανάγκη, τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά σημείωσε σήμερα στο Χαλκιοπούλειο στην Λαμία ο Εργοτέλης.Βυθίστηκε ακόμα περισσότερο ο Ηρόδοτος....

Την πρώτη του νίκη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Εργοτέλης στη Λαμία επί του Έσπερου με 68-48. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη μπήκε δυναμικά έχοντας μάλιστα τα ηνία καθ΄όλη τη  διάρκεια του παιχνιδιού, χωρίς να αντιμετωπίσει καμία ιδιαίτερη δυσκολία.Ο πρώτος γύρος κλείνει την επόμενη Κυριακή στο Λίντο που οι "κιτρινόμαυροι" θα αντιμετωπίσουν το Ψυχικό.
Κορυφαίοι σκόρερ οι Πάντσιος (17) και Γρύλλης Αντ. (12).
Διαιτητές: Αναγνώστου - Μαραμής.
Τα δεκάλεπτα: 9-18, 18-34, 34-53, 48-64.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Καργιώτης, Φούντας 7 (1), Μαγιντόμπε 4, Αποσκίτης 2, Γκρινιάρης 9, Σοφογιάννης Μ. 3, Μπέλλης 3 (1), Καζάκος, Γιαννουζάκος 20 (2), Σπυρόπουλος.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Σκάνδαλος 4, Βαρνάβας 2, Χαριτάκης, Χαλκιαδάκης, , Γρύλλης Α. 12 (2), Γρύλλος5 (1), Φλιάτης 1, Παναγιωτάκης 2, Πάντσιος 17 (2), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 11 (3), Κομψέλης, Τσαμπάς 10.

Λύγισε στο τέλος ο Ηρόδοτος.
Την ήττα (48-58) γνώρισε ο Ηρόδοτος, στο κλειστό της Αλικαρνασσού από τη Νίκη Αμαρουσίου, σε ένα παιχνίδι που όφειλε να πάρει τη νίκη, για να μπορέσει να μπει δυναμικά στο κόλπο της σωτηρίας.Η ομάδα του Αμαρουσίου ξεκίνησε νωθρά, με τους κρητικούς να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά να φτάνει και στους 7 πόντους (20-13 στο 14’). Η επανάληψη όμως ήταν άκρως διαφορετική. Η Νίκη άφησε 6.30 λεπτά χωρίς καλάθι τον αντίπαλο, έκανε σερί 15-0 φτάνοντας τη διαφορά στο +12 (39-27). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μείωσαν (39-32), αλλά Κυπριτζόγλου και Γιαουρτόγλυο βρίσκονταν σε εξαιρετική μέρα. Αποτέλεσμα αυτοί η διαφορά να πάρει ξανά την ανιούσα (52-40) και η Νίκη να φεύγει τελικά με τους δύο βαθμούς.
-Μαυρόπουλος και Νίχλος οι κορυφαίοι σκορερ στο σύμολο του Γ.Κόκκινου.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ - NΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 48-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 27-24, 37-46, 48-58.
Διαιτητές: Τσάλας – Κάλφα.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Κόκκινος): Σταθάκης 6, Παπαδογιαννάκης 3, Νίχλος 12 (2), Αρβανίτης, Κολοβός 3, Μαϊστρέλλης Β. 7 (2), Οικονόμου, Μαυρόπουλος 14 (1), Μηλαθιανάκης 3 (1), Αποστολίδης.
NΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Χατζής): Λαμπρόπουλος 2, Κακαβάς 1, Γιαννάκης 2, Γαπκιάδης 5 (1), Κοντογιάννης 9 (1), Κυπριτζόγλου 9, Γιαουρτόγλου 17 (3), Τάσιος, Ευαγγελίτσης 10, Τσέκενης 3 (1), Γιατράκος, Χαραλαμπάκης.