Ο Σιζόπουλος κέρδισε το "φλουρί" της νίκης (64-62).

Με καλάθι του Σιζόπουλου,  0,9” πριν από το τέλος,(άψογα σχεδιασμένη απο το τεχνικό τμ) ο ΟΦΗ  πήρε τη νίκη επί του Αρκαδικού με 64-62, στο πρώτο παιχνίδι του 2012 στο ΒΑΚ, επι του δυνατού Αρκαδικού, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών...

Αντιγράφουμε απο το επίσημο site  του ΟΦΗ :
Καρδιοχτύπησε η ομάδα μας στο πρώτο παιχνίδι του 2012 στην έδρα μας αλλά τελικά με καλάθι του Α.Σιζόπουλου 0,9” πριν από το τέλος πήρε τη νίκη επί του Αρκαδικού με 64-62.

Το παιχνίδι  ήταν πολύ νευρικό με πολλές εναλλαγές στο σκορ,  ενώ υπήρξε  και δεκάλεπτη διακοπή, περίπου τριάμισι λεπτά πριν το φινάλε όταν προκλήθηκε ένταση από τις συνεχείς διαμαρτυρίες του προπονητή των φιλοξενούμενων.Στην διακοπή η ομάδα μας  είχε το προβάδισμα με 59-54 και επηρεάστηκε από τη δεκάλεπτη (αναγκαστική) ανάπαυση, καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 61-61 21’’ πριν το τέλος.
Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας καθώς ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 7-0 στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης στη συνέχεια οι παίκτες μας χαλάρωσαν, ήταν κακοί αμυντικά και έδωσαν τη δυνατότητα στον Αρκαδικό να πάρει τα ηνία με 15-16 στο 8’, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -2 (19-21).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τον (από τα σπλάχνα της ομάδας μας), Μ.Παπαδάκη και Κοψαύτη οι φιλοξενούμενοι  πήραν τον έλεγχο μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου-5 (32-37).
Η "μαγική" κίνηση του προπονητή μας Κρις Χουγκάζ, να βάλει πρώτα τον Πρόδρομο Τσερκιτζόγλου "βδέλλα" πάνω στον Κοψαύτη και στην συνέχεια τον Νίκο Ορφανό στην οργάνωση, έδωσε άλλο αέρα και η ομάδα μας με σερί 9-0 , έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (52-45).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι "ασπρόμαυροι" είχαν τον έλεγχο, κι αν ισοφαρίστηκαν προσωρινά στο  34’σε 54-54, το  τρίποντο του Σιζόπουλου και το δίποντο του Τσερκιτζόγλου,  έδωσε μέχρι την διακοπή αέρα 5 πόντων.
Μετά από περίπου δέκα λεπτά το παιχνίδι έγινε θρίλερ , καθώς ο Αρκαδικός  ισοφάρισε σε 61-61 21’’ πριν το τέλος.
Στη συνέχεια έγινε φάουλ στον Παπανικολάου, ο οποίος έβαλε  τη μία βολή κάνοντας το 62-61 19’’ πριν το τέλος και ακολούθησε φάουλ του Κατιάκου πάνω στον Ανδρόνικο Γκιζογιάννη, ο οποίος με μία βολή ισοφάρισε σε 62-62 7’’ πριν το τέλος.
Στην τελευταία επίθεση ο Σιζόπουλος πήρε την προσπάθεια, (ο Τουτζιαράκης έκανε πολύ καλό σκριν ανοίγοντας διάδρομο) πήρε την εσωτερική και με λέει απ διαμόρφωσε το  τελικό 64-62.
Αναμφισβήτητα μια πολύ όμορφη προσπάθεια, σχεδιασμένη άψογα από το τεχνικό επιτελείο της ομάδας μας.
Έτσι οι «ασπρόμαυροι» επέστρεψαν στις νίκες σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, καθώς ακολουθεί πολύ δύσκολο πρόγραμμα.

ΟΦΗ-Αρκαδικός 64-62
Δεκάλεπτα : 19-21, 32-37,52-45,64-62.
Διαιτητές:Γεωργιάδης, Μήτσιου, Συμεωνίδης

ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτζόγλου 2, Μπάρδας, Λιούις 18 (3 κλ.), Ορφανός 2 , Σιζόπουλος 12 (2) , Παπανικολάου 3, Μπαλάφας 3, Κερασοβίτης 2, Τουτζιαράκης 13 (11 ρ.), Κατιάκος 9 (2 τρ., 10ρ.).

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Τόσιτς 8 (2), Παπαδάκης 8 (6 ασ.), Κοψαύτης 13 (3/3 τρ), Τσιότρας 3 (1 τρ., 5 ασ.), Υφαντής 5 , Σ. Γκιζόγιαννης 1, Κοσάνοβιτς 6 (9 ρ.), Αν.Γκιζόγιαννης 18 (1).