Έσπασε το ρόδι ο Ηρόδοτος νίκησε μετά απο δυο παρατάσεις!!!

Η πρώτη νίκη για τον Ηρόδοτο ήρθε έστω και την έκτη αγωνιστική, που νίκησε στην δεύτερη παράταση τον Έσπερο Λαμίας με 87-81, παίρνοντας μια  ανάσα για την συνέχεια, που ίσως αποδειχθεί σημαντική.Ηττήθηκε στο Ιλιο ο Εργοτέλης....

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με τον Ηρόδοτο να ξεκινά δυναμικά, και να προηγείται αρχικά στο δεκάλεπτο και στην συνέχεια στο ημίχρονο με τέσσερις πόντους (19-15 και  32-28).
Στο β΄μέρος οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά, (38-41 τρίτο δεκάλεπτο)  αλλά οι "μπλέ " αντέδρασαν, και έκλεισαν το ισόπαλο (62-62), το παιχνίδι, αν κι ο  Ηρόδοτοςκέρδιζε με 61-58 30’’ πριν το τέλος, αλλά ο Σοφογιάννης με βολές ισοφάρισε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με το σκορ να είναι 74-77 υπέρ της Λαμίας 13’’ πριν το τέλος. Ο Ηρόδοτος, όμως κατάφερε να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση όταν ο Σταθάκης κέρδισε φάουλ, αστόχησε και στις δύο βολές, αλλά στη διεκδίκηση του ριμπάουντ η μπάλα κατέληξε άουτ υπέρ των  γηπεδούχων 6’’ πριν το τέλος.
Στην επαναφορά, η μπάλα έφτασε στον Βασίλη Μαϊστρέλη, ο οποίος με τρίποντο έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση. Εκεί ο Ηρόδοτος ήταν καλύτερος, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι Σοφογιάννης και Γιαννουζάκος αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ και έφτασε άνετα στο τέλος  στη νίκη.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ  87-81 (62-62 κ.α., 77-77 α’ παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 32-28, 38-41, 62-62, 77-77, 87-81
Διαιτητές: Παπαφωτίου – Καλογερόπουλος
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Κόκκινος): Βαγγιντής , Σταθάκης 6 (1), Αρβανίτης 21 (1), Μαϊστρέλης Β. 15 (3), Κολοβός, Παπαδογιαννάκης 9 (1), Μαϊστρέλης Ν., Σαράντης, Οικονόμου 9 (1), Μαυρόπουλος 23 (2), Μηλαθιανάκης 4, Αποστολίδης.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Καργιώτης, Ευαγγέλου, Σπυρόπουλος 2, Φούντας 6, Αποσκίτης 16 (3), Γκρινιάρης 8, Σοφογιάννης Μ. 28 (3), Μπέλλης 2, Καζάκος 4 (1), Γιαννουζάκος 15 (2).

Γ 2ΟΜ ΝΟΤ
34ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ67-56ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
:*:04/12/11,17.00,Β' ΙΛΙΟΥ (Δ):Καραλής,Φάκαρος (Π):Κουλούρης (Κ):, ,

Την ήττα με 67-56 γνώρισε ο Εργοτέλης από την Ένωση Ιλίου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής.
Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πολού καλοί μέχρι το ημίχρονο αφου προηγήθηκαν με 31-20 και έδειχναν οτι μπορεί να διεκδικήσουν την νίκη.Ομως στο  3ο δεκάλεπτο, ήταν αγγνώριστοι, γνωρίζοντας άλλη μία εκτός έδρας ήττα.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 67-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-8, 12-23, 24-5, 21-20
Διαιτητές: Καραλής-Φάκαρος

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καρακώστας): Αβραμίδης  8 (1), Μπέλλας Γ. 7 (1), Σπηλιόπουλος 4, Σκαλωμένος 4, Παπαδημητρίου 11 (1), Μπέλλας Ο. 9 (1), Λυκογιάννης  4,  Καλαμαράς  3 (1), Λοΐζος 1, Γιανναλέτσος  16.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Σκάνδαλος 1, Βαρνάβας 7, Γρύλλης Α., Γρύλλος 14 (3) Γρύλλης Σ. 3 (1), Παναγιωτάκης, Φλιάτης 5, Πάντσιος 10 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 2, Κομψέλης 2, Τσαμπάς 12.