Ηράκλειο | Του...έβγαλε την ψυχή ο Κόροιβος (77-70).

Είδε το...χάρο με τα μάτια του,  το Ηράκλειο, αλλά στο τέλος κατέβαλε τον αξιόμαχο Κόροιβο με 77-70 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στη Β’ Εθνική. Παρ’ ότι πήγε στην Κρήτη με μόλις 8 παίκτες, η ομάδα της Αμαλιάδας αντιστάθηκε σθεναρά επί 37-38 λεπτά, στο τέλος όμως… έμεινε από δυνάμεις και τελικά πήραν την νίκη οι γηπεδούχοι...

Οι «κυανόλευκοι» είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Αλέξανδρο Πετράκη, που μέχρι το 30’ είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ σημαντική δουλειά έκανε ο Κωτούλας, βοηθώντας το Ηράκλειο να ξαναπάρει τα ηνία στο ματς στο 3ο δεκάλεπτο. Πάντως, ο Κόροιβος δεν παραδόθηκε ποτέ, αφού ο Αντώνης Γκοντόπουλος έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο και επί 37 λεπτά κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 77-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 34-36, 59-52, 77-70
Διαιτητές: Τεφτίκης, Μπούκας
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης-Μπιτζάνης): Μ. Αρναουτάκης, Αρναουτάκης Γ. 2, Κωτούλας 9 (3), Στεφανάκης 3 (1), Πετράκης 13 (2), Ξενάκης 2, Δαγαλάκης 9 (2), Καραλής 6 (1), Παπαδόπουλος 8, Αγαπητός 15, Χαρίσης 6, Χαλκιαδάκης 4.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ελευθεριάδης): Σέιφερ, Γκοντόπουλος 27 (6), Σακελλαράκης 12, Αγαπιάδης 7, Γκέρος 7, Μακρής 15 (1), Χατζόπουλος 2.
Πηγή:"infobasket.gr"