ΕπιστρΟΦΗ στις νίκες, επικρατώντας στην παράταση με 82-84 !!!

Μεγάλο διπλό του ΟΦΗ που αν και "λαβωμένος" επικράτησε στην παράταση επι του Πανερυθραϊκού με 84-82.Ο Β.Βλάχος έστησε "μαεστρικά" την ομάδα του στο παρκέ που εμφανίστηκε βελτιωμένη και αποφασισμένη να διεκδικήσει αυτά που έχασε στους δυο τελευταίους αγώνες του...

Αντιγράφουμε απο το επίσημο σαιτ της ομάδας του ΟΦΗ:
Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας στο κλ.Νεας Ερυθραίας.Σε ενα άλλο παιχνίδι που το σύνολο του Β.Βλάχου "έπαιξε" με την φωτιά, αυτήν την φορά βγήκε νικητής.

Η πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας μας παρά την απουσία των Καραδιλάμη,Μπαλάφα και Σκαμνάκη και σε συνδυασμό πως το ματς ήταν εκτός έδρας, άφησαν τον Βαγγέλη Βλάχο ευχαριστημένο σε αρκετούς τομείς. Από την άλλη όμως ξέρει πως αυτό το παιχνίδι πρέπει να γίνει μάθημα στους παίκτες μας, καθώς τα δεδομένα της νέας κατηγορίας δεν επιτρέπουν στον ΟΦΗ να χάνει τέτοιες νίκες μέσα από τα χέρια του, οδηγώντας το στην παράταση. Άλλωστε βρισκόμαστε στην 4η αγωνιστική μόλις, και στην ομάδα μας  υπάρχει αισιοδοξία ότι με εμφανίσεις ανάλογες με τη σημερινή , η χρονιά θα κυλήσει θετικά.
Η εικόνα της «επίσημης αγαπημένης ομάδας του ΟΦΗ» ήταν βελτιωμένη και αυτό μετράει σε τελική ανάλυση. Οι πάικτες μας έδειξαν διάθεση ενω επικρατούσε  ομαδικό πνεύμα που , ακόμη κι όταν από την πεντάδα έλειπαν οι βασικοί.
Η ομάδα μας δεν βρήκε τα πατήματά της στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω στο σκορ (14-21).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο σαφώς βελτιωμένη και με τους Λιούις,Τουτζιαράκη,Κατιάκο μπροστάρηδες, έκελιεσε το ημίχρονο να υπολείπεται στο καλάθι.(35-37).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η ώρα του αργχηγού Α.Μπάρδα, που με πρωσωπικούς πόντους έφερε  την ομάδα στα ίσα (76-76).Στην συνέχεια αν και βρεθήκαμε μπροστά, (65-68), κάποια λάθη των παικτών μας και...των διαιτητών οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση(76-76).
Η ψυχή του ΟΦΗ όμως και με την βοήθεια των ηρωικών οπδών μας που βρέθηκαν στο κλειστό της Ν.Ερυθραίας, δεν άφησαν σε καμμια περίπτωση στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν το φύλλο αγώνα.
Κορυφαίοι σκόρερ μας οι Λιούις,Μπάρδας, Κατιάκος, Τουτζιαράκης χωρίς όμως να υστερήσει κανέις απο τους πάικτες μας.
Ο Σ.Παναγάκης, αμέσως μετά τον αγώνα τόνισε σε δηλώσεις του : "Μας χαμογέλασε η νίκη .Ήταν πολύ σημαντικο παιχνίδι, τελικός για εμας. Σε ενα παιχνίδι που ελέγχαμε το ρυθμό, μεκάποιο σφυρίγμα πήγαν να γυρίσουν το ματς αλλά ευτυχως ολα καλά.Στόχος να επιστρέψουμε στις πρώτες θέσεις ειδικά τώρα που έχουμε δυο συνεχόμενα εντος έδρας ματς.
Ευχαριστούμε θερμά τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε, αφιερώνουμε τοην νίκη στον Δ.Καραδολάμη και Κ.Μπαλάφα που τραβάνε τον δικό τους γολγοθά".
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΟΦΗ 82-84 (76-76)ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:21-14, 37-35, 52-54, 76-76, 82-84.
Διαιτητές: Διαμαντής-Δεσλής-ΝικολούληςΠανερυθραϊκός (Χουχουλής Δ.): Κοντούδης, Στραγανιώτης 6, Καλλανιώτης 11 (1), Ξιούρας 5, Πρίτσος 9 (1), Μαχαίρας 19, Ροδοστόγλου 19 (3 τρ., 10 ρ.), Κατούφας 13 (1)
ΟΦΗ (Βλάχος Β.): Τσερκιτσόγλου, Μπάρδας 18 (3), Λιούις 20, Ορφανός 7 (1), Σιζόπουλος 5 (1), Παναγάκης 9 (1), Κερασοβίτης, Τουτζιαράκης 11, Κατιάκος 14 (1)
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Αρκαδικός – Δόξα Λευκάδας             94-73Πανελευσινιακός – ΑΕΚ Αργους          90-50Ικαροι Σερρών – ΑΕΚ                   69-62 Πέραμα – Πιερικός Αρχέλαος            61-68 Πανερυθραϊκός – ΟΦΗ                   82-84 (76-76 κ.α) Παγκράτι – Ερμής Λαγκαδά              73-77 (64-64 κ.α) Κηφισιά – Αμύντας                             90-84
Απόλλων Πατρών – Λαύριο               74-70