Ο κόσμος ,εβγαλε τον πρωταθλητή Β΄Εθνικής | ΟΦΗ-Στρατώνι 77-62.

Κανένα περιθώριο δεν άφησε ο ΟΦΗ  στο Στρατώνι , που επικράτησε   στο ΒΑΚ  με 77-62.
Αντιγράφουμε απο το επίσημο σαιτ της ομάδας του ΟΦΗ.
Οκτώ αγωνιστικές  απομένουν για το τέλος του πρωταθλήματος της Β΄Εθνικής, αλλά ο κόσμος της αγαπημένης μας ομάδας, έβγαλε από τώρα τον πρωταθλητή.Μετά τον νικηφόρο αγώνα με το Στρατώνι, όλοι οι παίκτες μας πήγαν στον κόσμο που πλημμύρισε το ΒΑΚ για να πανηγυρίσουν μαζί.
Το σύνθημα που δονούσε το ΒΑΚ, ήταν το "νάτοι-νάτοι οι πρωταθλητές".

Πάντως το παιχνίδι πήγε όπως ακριβώς είχε προβλέψει ο προπονητής μας Βαγγέλης Βλάχος.Δηλαδή ένα κλειστό ματς με δύναμη κάτω από την ρακέτα, εκεί που πραγματικά οι παίκτες μας δεινοπάθησαν να πάρουν την μπάλα.
Την νίκη διεκδικούσαν και οι δυο ομάδες ως την τρίτη περίοδο, όπου η είσοδος του Πρόδρομου Τσερκιτζόγλου, άλλαξε τα δεδομένα και οι "ασπρόμαυροι" , έχτισαν μια διαφορά 15 πόντων.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ ξεκίνησε ιδανικά, προηγήθηκε με 12-5, στα μισά του δεκαλέπτου.Από εκείνο το σημείο και μετά χαλάρωσε και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3(22-19).
Στο β΄δεκάλεπτο συνεχίστηκε η μάχη και η ομάδα της Αρναίας, έφερε το ματς στα ίσα 5' 30" πριν το τέλος (27-27).Στην συνέχεια οι παίκτες μας ξύπνησαν,3΄54" είχαν ξεφύγει 5 πόντους 34-29, ενώ 1΄40" πριν το τέλος του ημιχρόνου δυο συνεχόμενες τάπες των Μούρτου-Σουφλιά, ανέβασε την ψυχολογία και έκλεισαν το ημίχρονο στους +6 (38-32).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι  παίκτες μας εγκλωβίστηκαν στην άμυνα ζώνης του Στρατωνίου, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν ξανά σε 40-40 7΄29", αλλά η είσοδος του Τσερκστζόγλου, κατ αρχήν και των Ψάλτου Ξενάκη,Σουφλιά, δημιούργησαν ενα σερι 14-0 ,κλέινοντας το δεκάλεπτο στο+15 (59-44).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας, έμεινε άσφαιρη για 4 λεπτά, το Στρατώνι έτρεξε ένα σερί 12-0 , αλλά ο Ψάλτου με τρίποντο 5΄48" ,έκανε το 62-54, και από εκεί και πέρα όλα κύλησαν ομαλά.
Η εκπληκτική και συνάμα πανηγυρική ατμόσφαιρα στο ΒΑΚ, επισκίασε κάθε άλλο γεγονός ,όπως άλλωστε μας ανέφερε σε δηλώσεις του αμέσως μετά το παιχνίδι, ο προπονητής της ομάδας μας Β.Βλάχος, τονίζοντας πάντα ότι χρειάζεται συγκέντρωση και σοβαρότητα, καθώς δεν έχει τελειώσει ακόμα τίποτα.
"Εγώ και οι παίκτες μου ευχαριστούμε, θερμά τον κόσμο που μας στήριξε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.
Το Στρατώνι είναι μια δυνατή και ομοιογενής ομάδα, μας δυσκόλεψε πολύ,  ενώ κάποιοι παίκτες είχαν παραμείνει στις δάφνες της πιθανής ανόδου και είχαν εφησυχάσει.
Υπάρχουν ακόμα οκτώ αγώνες, δεν έχει τελειώσει τίποτα, ενώ δεν πρέπει να χαθεί η συγκέντρωσή μας και η σοβαρότητα".
Την ανωτερότητα της ομάδας μας παραδέχθηκε μετά το ματς ο προπονητής του Στρατωνίου, κ.Δ.Μύθου, ενώ εξέφρασε θερμά σχόλια, για τον υπέροχο κόσμο του ΟΦΗ.
 ΟΦΗ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 77-62
Διαιτητές: Νανούρης – Μπούκας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 38-32, 59-44, 77-62
ΟΦΗ (Βλάχος): Τσερκιτζόγλου 3 (1), Μπάρδας 14 (2), Ματενίδης, Ξενάκης 3, Τσακιρίδης 9 (1), Καραδολάμης, Παναγάκης 6 (2), Ψάλτου 16 (3), Μπαλάφας 10, Σουφλιάς 16, Μούρτος.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Πεγιάς, Τιλλ 4, Κουντουραντζόγλου 2, Κοκολιός 5, Παρίτσης 11 (1), Ντισλής 8, Μπούλιας, Κιγμέτογλου 10, Νουκάρης 5, Νταράκης 13, Δασκαλόπουλος 4.