Γ΄Εθνική | Όνειρα παραμονής στον Εργοτέλη-Κακός δαίμονας το Σπόρτγκ για το Ηράκλειο (6176)

-Βήμα...(η καλύτερα άλμα παραμονής), πραγματοποίησε το σύνολο του Γ.Μακράκη, στο Λίντο το μεσημέρι.Οι «κιτρινόμαυροι» , έκαναν εκπληκτικό παιχνίδι και με όπλο την καλή άμυνα πήραν το ροζ φύλλο.
Με την έναρξη του παιχνιδιού οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι το 10-10.Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι του Ν.Οικονόμου, με όπλο την άμυνα ζώνης και τον αιφνιδιασμό προηγήθηκε με 10-15 2’:50’’ πριν το δεκάλεπτο, κλείνοντας το στο -3 (14-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πάντσιος πήρε τ όπλο του, και με συνεχείς πόντους, πήραν τα ηνία του αγώνα και το ημίχρονο έκλεισε στο +4 (34-30).
Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, η διαφορά ανέβηκε και στους 10 πόντους (44-34) με τρίποντο του Πάντσιου στο 24’, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.Η έλλειψη συγκέντρωσης έφερε τον Ιωνικό στον πόντο(46-45), μετά την  τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Μακράκης μετά από διαμαρτυρία για φάουλ που δε δόθηκε.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο 5' 31" πριν το τέλος  η διαφορά έφθασε στους 13 πόντους (62-49) και στο τελευταίο δίλεπτο στους 14 πόντους (72-58), για να τελειώσει το παιχνίδι με σκορ 80-69 και την μεγάλη νίκη για τον Εργοτέλη.
Πάντσιος-Μανώλας-Τσαμπάς-Γεωργοπαπαδάκος οι κορυφαίοι κιτρινόμαυροι.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 80-69
Διαιτητές: Δημόπουλος – Κιούρκας
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 34-30, 48-45, 80-69
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης) : Σκάνδαλος 2, Μανώλας 18 (2), Παναγιωτάκης, Παπαδογιαννάκης, Πάντσιος 21 (4), Τσαμπάς 10, Παπαδημητρίου 8, Κομψέλης 2, Συντιχάκης, Γρύλλος 4, Γεωργοπαπαδάκος 15 (3).
ΙΩΝΙΚΟΣ (Οικονόμου) : Τσουμπρής 3, Μαυραγάννης 8, Ταταρούνης 12, Νικολόπουλος 14, Κουρής 7, Απέργης 4, Μακρόπουλος 4, Παπαδόπουλος 2, Γραμματικός 15 (1).

-Στα Πατήσια άφησε το ροζ φύλλο αγώνα μετά από 17 σερί το σύνολο του Μ.Δημητριάδη, καθώς γνώρισε την ήττα ,όπως και πέρυσι από το Σπόρτιγκ.
Οι "μπλε" δεν δικαιολόγησαν την βαθμολογική τους θέση καθώς εμφανίστηκαν κατώτεροι του αναμενόμενου.

Μοναδικοί "επιζήσαντες" οι Στεφανάκης-Καραλής-Χαρίσης.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 76-61
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Μαντήλας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 35-35,51-46, 76-61
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Αποσκίτης-Παντελιάς): Παπαβλασόπουλος16(4) , Φασουλόπουλος 12,  Κασσάνος 6, Μπίρδας 28(2), Ζάτας 2 Διαμαντόπουλος 7(1), Καδηγιανόπουλος, Σταμάτης 5.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ(Δημητριάδης): Κοτούλας 4(1), Στεφανάκης 18 (4), Αρναουτάκης Γ. 9(1), Καραλής 16 (4), Αγαπητός 1, Χαρίσης11 (2), Πάλλης, Πετράκης 2.