Ανδρών ΕΚΑΣΚ |9η αγωνιστική."Κανονιές" σε Χανιά και Αλικαρνασσό.

"Βόμβες  μεγατόνων",έσκασαν στα Χανιά και την Νέα Αλικαρνασσό.Τα απόλυτα φαβορί του Α΄ομίλου,(Φιλαθλητικός και Ανδρογέας), γνώρισαν τις ήττες από Κύδωνα και Ηρόδοτο αντίστοιχα, βάζοντας φωτιά στο πρωτάθλημα!!!!

Ηρόδοτος - Ανδρογέας 70-66
-"Οι παίχτες  , το τεχνικό team και η διοίκηση της ομάδας Α.Ο.Ν.Α. ΗΡΟΔΟΤΟΣ , αφιερώνουν την σημερινή νίκη (15/01/2011) επί της ομάδας του ΑΝΔΡΟΓΕΑ , στον συμπαίκτη - αθλητή και φίλο του σωματίου μας  ΣΤΑΜΑΤΆΚΗ ΙΩΑΝΝΗ και του ευχόμαστε περαστικά και γρήγορη ανάρρωση".
Με  την λιτή ανακοίνωση του Ηροδότου που αντικατροπτίζει πλήρως την σπουδαία εμφάνιση των γηπεδούχων ο Ανδρογέας γνώρισε οδυνηρή ήττα.Οι Αλικαρνασώτες ,εξελίσσονται σε "φονέας προτωπόρων",αφού την προηγούμενη αγωνιστική είχε νικήσει στις Μελέσες τον Φιλαθλητικό.
Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την ομάδα του Μ.Καρλάφτη, αφού προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με +4(13-17).Στη συνέχεια το συγκρότημα του Γ.Κόκκινου ισορρόπησε,και σιγά σιγά ροκάνισε το σκορ,με αποτέλεσμα το ημίχρονο  να βρει προηγούμενο τους γηπεδούχους με την ελάχιστη διαφορά.(33-32).
Στην επανάληψη ο Ηρόδοτος παρέμεινε σοβαρός και κάνοντας το καλό δεκάλεπτο ξέφυγε με +8(57-49).
Το τελευταίο δεκάλεπτο ο  Ανδρογέας προσπάθησε να αντιδράσει,αλλά η ψυχραιμία των γηπεδούχων ,έδωσε την πολύτιμη νίκη.
-Ο Φιλαθλητικός μέσω ...Χανίων ...έψαχνε για αποδείξεις.Η ήττα από τον Ηρόδοτο είχε στοιχίσει στο συγκρότημα του Α.Πινακουλάκη,και μια νίκη στα Χανιά θα επέφερε την ηρεμία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να κλείνει το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους μπροστά στο +1(14-13).Η συνέχεια όμως ήταν καταστροφική για τους φιλοξενούμενους,αφού ο Κύδωνας ξέφυγε με+8(33-25), στο ημίχρονο και κατόπιν διατήρησε την διαφοράμέχρι τοτέλος.Μπαγάκης ,Λεκάκος και Κοντογιάννης, πήραν απο το χέρι την ομάδα του Γιάννη Ηλιάκη και της έδωσε την μεγάλη νίκη.
 -Τέλος  στο παιχνίδδι της Κυριακής η Ακαδημία Ρεθύμνου, πέρασε νικηφόρα απο την Μεσαρά με 63-49  με τους Χρυσουλάκη-Σταμούλη, να είναι οι κορυφαίοι σκόρερ με 18 πόντους.
Στον Β' όμιλο τα αποτελέσματα κρίνονται φυσιολογικά.
Στο Αρκαλοχώρι η Αναγέννηση σε άνοδο, επιβλήθηκε επί του Σητειακού με  78-43,έχοντας κορυφαίο σκορερ τον  Σηφάκη.
Στη Χερσόνησο o γηπεδούχος Χερρονάσιος  επικράτησε του Λιβυκού με ς 60-48, με κορυφαίο τον Συντιχάκη.
το παιχνίδι Ιεράπετρα - Χάνδακας αναβλήθηκε..