Γ΄Εθνική | Του Χάρισ(η)ε την νίκη στο τέλος-Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Εργοτέλης.

Σημαντική νίκη για το Ηράκλειο, έστω και στο τέλος, απέναντι στην Εξω Παναγίτσα, ενώ ο Εργοτέλης απέδειξε για μια  ακόμα φορά ότι "χτυπά" όλα τα παιχνίδια.
φωτο απο irakliobasket.blogspot.
Σπουδαίο παιχνίδι είχαμε στο Λίντο με το Ηράκλειο να παίρνει το ροζ φύλλο, χάρη στην ψυχραιμία και την ποιότητα του Χ.Χαρίση,που με 6/6 βολές και ένα καλάθι στα τελευταία σαράντα δεύτερα ,(ενώ σημείωσε 17 (1) όλους στο Β' ημίχρονο),έδωσε την πολύτιμη νίκη,απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους.Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι ήρθαν στην Κρήτη  με οκτώ παίκτες !!,ενώ διαμαρτύρονται για την τελευταία φάση, καθώς υποστηρίζουν πως έγινε φάουλ στον Παπακώστα στην προσπάθειά του για τρίποντο, που αν έμπαινε θα ισοφάριζε το παιχνίδι.
Ηράκλειο - Έξω Παναγίστα 69-66
Διαιτητές: Νανούρης - Ιατρού
Τα δεκάλεπτα: 16-12, 10-16, 25-20, 18-18
Ηράκλειο (Δημητριάδης Μαν.) : Κωτούλας 2, Στεφανάκης 10 (2), Δαγαλάκης, Αρναουτάκης Γ. 4, Καραλής 10 (2), Αγαπητός 11, Χαρίσης 17 (1) , Πετράκης 6, Πάλλης 9.
Έξω Παναγίτσα (Τσαούσης) : Κουτσογιάννης 8 (1), Μπέλλος, Ρουμελιώτης 8 (2), Παπακώστας 4, Περούλης 4, Τσίτσης 27 (2), Γυφτονικολός 15, Καλλέργης.

-Ο Εργοτέλης  στάθηκε σαν "ίσος προς ίσο" στον κ των προτωπόρων της Ε.Ιλίου, και σε ακόμα ένα παιχνίδι,"πούλησε ακριβά το τομάρι του".Ξεκινώντας εντυπωσιακά οι παίκτες του Γιώργο Μακράκη  και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με το τέλος της πρώτης περιόδου, 17-24.Όμως το δεύτερο δεκάλεπτο έκρινε το παιχνίδι, καθώς οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, ενώ ο Εργοτέλης είχε λάθος επιλογές και το ημίχρονο έκλεισε στο +5 (38-33) για το Ίλιο.Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορά 2 πόντων 57-55 με το τέλος της.Κούραση και λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν το ροζ φύλλο.Όπως κι αν έχει οι "κιτρινόμαυροι" πρόσθεσαν άλλη μια σπουδαία εκτός έδρας εμφάνιση στο ενεργητικό τους.Άλλωστε τα δύσκολα περνούν όσο αφορά το πρόγραμμα και η αισιοδοξία για την συνέχεια δεν λείπει.
Ένωση Ιλίου - Εργοτέλης 75-67
Διαιτητές: Λουκαράκης - Σπυρόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 17-24, 38-33, 57-55, 75-67
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καρακώστας - Ανδριόπουλος): Σπυλιόπουλος 2, Μπέλλας Γ. 3 (1), Σκαλωμένος 9, Σολωμός 25, Στρατομήτρος 2, Σαρικάς 11, Μπέλλας Οδ. 11 (1), Λοϊζος, Καλαμαράς, Καραγεώργος 12, Ξανθόπουλος, Σπυρόπουλος
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Συντιχάκης, Μανώλας 10 (2), Χαλκιαδάκης, Παπαδημητρίου, Παναγιωτάκης, Παπαδογιαννάκης, Πάντσιος 22 (3), Γεωργοπαπαδάκος 6 (2), Κομψέλης 2, Τσαμπάς 9, Γρύλος 4 (1),Παπαδημητρίου 14 (2)