Νίκη του ΟΦΗ με 82-61 !!!!

Ο ΟΦΗ  νίκησε στην Μίκρα τον Μ. Αλέξανδρο με 82-61.
Αντιγράφουμε από το επίσημο σαιτ του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ αφήνει στο παρελθόν τις κακές εμφανίσεις και την...μίνι κρίση που δημιουργήθηκε στο προηγούμενο εκτός έδρας παιχνίδι με το Στρατώνι.Η ομάδα μας  έφτασε στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και πρώτη στην Θεσσαλονίκη αφού επιβλήθηκε (σχετικά εύκολα) επί του Μ.Αλέξανδρου με 82-61.Αυτή τη φορά το συγκρότημα του Β.Βλάχου είχε ότι επιθυμούσε ο προπονητής.Καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση.
Από την αρχή του παιχνιδιού ο ΟΦΗ έδειξε τις διαθέσεις του, καθώς ξεκίνησε δυναμικά, και έκλεισε το δεκάλεπτο με 26-16.
Στο β΄δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ένα σερί 6-0 να "μπουν στο παιχνίδι".Όμως το τρίποντο  του Μ.Ψάλτου και το καλάθι του Μπάρδα, "επανέφερε στην τάξη" τον αγώνα  για την ομάδα μας.Το ημίχρονο έκλεισε  στο +13 για την ομάδα μας (30-43).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες μας παραμένοντας πάντα συγκεντρωμένοι, και δείχνοντας πρώτο μέλημα στην άμυνα,άρχισαν σιγά σιγά να αυξάνουν την διαφορά.Το δεκάλεπτο κλείνει στους +22 (45-67).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +28 (45-73), και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.
Όμως στο 36΄δημιουργήθηκε ένταση, καθώς δημιουργήθηκε επεισόδιο μεταξύ  Καρατζά και Παναγάκη, ενώ είχαμε συμπλοκή μεταξύ των παικτών και κρατήθηκαν τα δελτία των Καρατζά και Τσερκιτσόγλου.
μετά από 15΄λεπτά το παιχνίδι συνεχίστηκε με την αγαπημένη  μας ομάδα να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα(61-82).
Ο Β.Βλάχος μας δήλωσε αμέσως μετά το παιχνίδι:"Ήμασταν συγκεντρωμένοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.βγάλαμε καλές άμυνες και κλείσαμε το ημίχρονο στο +13.ανεβάσαμε την διαφορά στο +28, δείγμα της καλής συγκέντρωσης που είχαμε", και τελείωσε ολοκληρώνοντας:"Το παιχνίδι αυτό ανήκει στο παρελθόν.Τώρα όλη η προσοχή μας και η συγκέντρωσή μας είναι  στο παιχνίδι με την Κηφισιά.Έχομε καιρό (σ.σ δυο εβδομάδες) ,να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το παιχνίδι αυτό".
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – ΟΦΗ 61-82
Τα δεκάλεπτα: 16-26, 30-43, 45-67, 61-82.
Διαιτητές: Νικολούλης, Μερτζάνης
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Κοσμάς): Δήμας 24, Χρυσοχόου 3, Οικονόμου, Λεωνίδου, Καρατζάς 8, Κελεσίδης 9, Καραγκιολίδης, Καρταφάκης 1, Μπαδέμας 4, Μπάκος 3, Σταφυλάς 6, Καρούζος 3.
ΟΦΗ (Βλάχος): Τσερκιτσόγλου, Μπάρδας 20 (4), Ματενίδης 2, Ξενάκης 4 (1), Τσακιρίδης 10 (1), Καραδολάμης 6 (2), Παναγάκης, Ψάλτου 9 (1), Μπαλάφας 10, Σουφλιάς 18, Μούρτος 3 (1).