Β΄Εθνική : Καταιγίδα ο ΟΦΗ στο β΄μέρος.Κέρδισε 89-61 την ΜΕΝΤ.

Αντιγράφομε απο το επίσημο σαιτ του ΟΦΗ

Σαρωτικός στο β΄ημίχρονο ο ΟΦΗ μετέτρεψε το ντέρμπι σε...περίπατο, σημειώνοντας μια εμφατική νίκη κόντρα στη ΜΕΝΤ με την οποία ισοβαθμούσε πριν την έναρξη του ματς στη δεύτερη θέσης.Η ομάδα του Β.Βλάχου ήθελε να αποδείξει ότι η ήττα στην Φλόγα ήταν μια κακή παρένθεση και ήθελε να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες.Ο προπονητής της ομάδας μας είδε τους παίκτες του να "αποτυπώνουν" στο παρκέ αυτά που  ζητά από την αρχή του πρωταθλήματος.Καλές επιθετικές επιλογές, και δυνατή άμυνα .Για πρώτη φορά φέτος η ομάδα δέχτηκε μόλις 61 πόντους. ενώ δείγμα της καλής αμυντικής λειτουργίας είναι ότι ο ΟΦΗ χρεώθηκε με 22 φάουλ, έναντι 14 της ΜΕΝΤ !!.
-Στον αγώνα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα της ομάδας μας και βρέθηκαν να προηγούνται στο  18-12 δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά ο ΟΦΗ κατάφερε να κλείσει με 18-18 το πρώτο δεκάλεπτο.Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "ασπρόμαυροι" με καλή άμυνα κατάφεραν να το κλείσουν στο +6 (38-32).Η επανάληψη ήταν η "χαρά του μπάσκετ" για τους φίλους του ΟΦΗ που ήταν  στο ΒΑΚ, καθώς ανέβασε κατακόρυφα ρυθμούς και δεν άφησε περιθώρια στη ΜΕΝΤ για να ακολουθήσει το σκορ.(64-44).Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ έκανε ότι ήθελε, ενώ εκτόξευσε την διαφορά στο +34 και την ευχέρεια στον Β.Βλάχο να δώσει περισσότερο χρόνο σε παίκτες που δεν είχαν μέχρι τώρα.Το τελικό 89-61,απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του ΟΦΗ,ο οποίος είχε κορυφαίους τους Μπάρδα(19π),Καραδολάμη(14π).

Ο Βαγγέλης Βλάχος μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε:
"Κάναμε μια νίκη και τίποτε άλλο. Στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκαμε κοιμισμένα στο γήπεδο αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιωθήκαμε σε αρκετούς τομείς και κυρίως στην επίθεση.
Στο ημίχρονο είπαμε με τα παιδιά να παίξουμε καλύτερη άμυνα και αιφνιδιασμό το καταφέραμε άνοιξε το ματς και μετά η ΜΕΝΤ δεν μπορούσε να μας ακολουθήσει".
Ο προπονητής της ΜΕΝΤ κ. Γιάννης Χατζούλης τόνισε ότι "ξέραμε την δυσκολία του αγώνα γιατί γνωρίζαμε ότι παίζουμε ίσως με την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος. Στο πρώτο ημίχρονο καταφέραμε και ήμασταν ανταγωνιστικοί όμως στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά μετά και τον τραυματισμό του Φιλιούση το σκορ ξέφυγε. Θεωρώ ότι το ματς για εμάς χάθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο εκεί όπου ο ΟΦΗ άνοιξε τη διαφορά στο σκορ, αφού δεν παίξαμε καλή άμυνα και δεχθήκαμε πολλά τρίποντα».

Τα δεκάλεπτα : 18-18, 38-32, 64-44, 89-61
ΟΦΗ (Βλάχος Β.): Τσερκιτζόγλου 2, Μπάρδας 19 (2), Ματενίδης 8 (2), Ξενάκης 9, Καραδολάμης 14 (4), Παναγάκης 1. Ψάλτου 11 (3), Μπαλάφας 2, Σκαμνάκης 2, Σουφλιάς 11, Μούρτος 9 (1)
ΜΕΝΤ(Χατζούλης Γ.) : Νικολόπουλος 5 (1), Τριανταφυλλίδης 16(3), Μασλαρινός, Παπαδόπουλος 2, Ιωακειμίδης 15, Σικαλίδης 2, Σιώλιος 8, Αναστασάκης, Φιλιούσης 7, Δάλπας 4.